Michael Johnson Classic

Complete results

April 23, 2011

Recap

Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/23/2011 10:17 PM
                Michael Johnson/Dr. Pepper Classic - 4/23/2011
                     Hart/Patterson Track & Field Complex
                         Baylor University - Waco, TX
                                    Results

Women 100 Meter Dash Evening ======================================================================== Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== Finals 1 Candyce McGrone Oklahoma 11.22 2.8 1 2 Jessica Young TCU 11.29 2.8 1 3 Shawna Anderson Oklahoma 11.31 2.8 1 4 Dominique Duncan TexAM 11.33 2.8 1 5 Tiffani McReynolds Baylor 11.37 2.8 1 6 Sherine Wells Oklahoma 11.50 0.7 2 7 Christy Udoh Texas 11.54 2.8 1 8 Chalonda Goodman Texas 11.55 2.8 1 9 Allison Peter Texas 11.56 2.8 1 10 LaKeidra Stewart TexAM 11.61 0.7 2 11 Brittani Simmons North Texas 11.85 0.7 2

Women 100 Meter Dash Afternoon ======================================================================== Stadium: % 11.09 2006 Marshavet Hooker, Texas Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Phobay Kutu-Akoi Unattached 11.62 3.0 1 2 Jessica Clarke New Era Sprint C 11.77 3.0 1 3 Brittany Carr Baylor 11.81 3.0 1 4 Chaniqua Corinealdi TCU 11.84 3.0 1 5 Martine Cloutier-LeBlanc Unattached 11.85 3.0 1 6 Natasha Ruddock TexAM 11.87 3.2 2 7 Jeronda Womack TexAM 11.88 1.9 3 8 Bianca Grant Wayland Bapt 11.89 3.2 2 9 Chandrell Stephens TexAM 11.90 1.9 3 10 Abreanna Parker South Plains 11.99 3.2 2 11 Missy Barnes North Texas 12.00 3.0 1 11.996 12 Courtney Miller Texas State 12.00 1.9 3 12.000 13 Justine Charbonnet Baylor 12.02 3.2 4 14 Leandria Lee Wayland Bapt 12.04 3.0 1 15 Kehri Jones Baylor 12.06 3.2 4 16 Sydney Smith Abilene Chri 12.08 3.2 2 17 Tanika Liburd Unattached 12.12 1.9 3 18 Natasha Gay Wayland Bapt 12.14 3.0 1 19 Tiffany Wilcox Angelo State 12.21 1.9 3 20 Cassie Heffernan North Texas 12.23 3.2 4 21 Jessica Ryan Tarleton 12.31 2.4 5 22 Cassey Griffith South Plains 12.32 2.4 5 23 Yasmine Regis Unattached 12.34 3.2 2 24 Daniela Anane Bediakoh Texas State 12.35 3.2 4 25 Kristian Austin Sam Houston 12.36 3.2 2 26 LaDoreal Thompson UT Arlington 12.40 3.2 4 27 Donna Lawrence Unattached 12.43 2.4 6 28 Latanya Nation Wayland Bapt 12.44 2.4 5 29 Charnita Hollands A&M Commerce 12.45 2.4 5 30 Jennifer Bassett UT Arlington 12.46 3.2 4 31 Vanessa Samuel Baylor 12.51 2.4 5 32 Jakesia King A&M Commerce 12.60 2.4 6 33 Courtney Henry Texas State 12.67 2.4 5 34 Arryss Mills Baylor 12.75 2.4 6 35 Latoya Greaves Oklahoma 12.76 1.9 3 36 Hajr Hamin Oklahoma City 12.77 2.4 5 37 Madelyn Sneed North Texas 12.90 2.4 6 38 Shykilia Sheppard Wayland Bapt 21.38 3.2 2 -- Jackie Walter OK Baptist DNS 2.4 6 -- Allysha Wilson Sam Houston DNS 2.4 5 -- Kristen Carson Oklahoma DNS 1.9 3 -- Ti'Anca Mock Oklahoma DNS 1.9 3 -- Derekia Coleman Tarleton DNS 3.2 2 -- Madi Steenbergen Unattached DNS 3.2 4 -- Vanessa Jackson A&M Commerce DNS 2.4 6

Women 200 Meter Dash Evening ======================================================================== Stadium: % 22.73 1997 Naceen Perry, Texas Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Jessica Young TCU 23.05 -1.0 2 2 Jeneba Tarmoh TexAM 23.09 -1.0 2 3 Christy Udoh Texas 23.24 -1.0 2 4 Tiffany Townsend Baylor 23.25 -1.0 2 5 Candyce McGrone Oklahoma 23.34 -1.0 2 6 Ashley Collier TexAM 23.40 1.9 1 7 Chalonda Goodman Texas 23.63 1.9 1 8 Allison Peter Texas 23.84 -1.0 2 9 Chantel Malone Texas 24.05 -1.0 2 10 Angele Cooper Texas 24.10 1.9 1 11 Stacey-Ann Smith Texas 24.13 1.9 1 12 Alicia Peterson Texas 24.31 -1.0 2 13 Briana Nelson Texas 24.36 1.9 1 -- Sherine Wells Oklahoma DNF 1.9 1

Women 200 Meter Dash Afternoon ======================================================================== Stadium: % 22.73 1997 Naceen Perry, Texas Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Shawna Anderson Oklahoma 23.86 3.2 1 2 Jessica Clarke New Era Sprint C 23.93 3.2 1 3 Verone Chambers OK Baptist 24.08 3.2 2 4 Gayon Evans OK Baptist 24.10 1.7 5 5 Chandrell Stephens TexAM 24.21 3.2 2 6 Danielle Dowie Texas 24.25 3.2 1 7 Alysha Adams North Texas 24.27 3.2 1 8 LaKeidra Stewart TexAM 24.28 3.2 2 9 Sasha-Kay Matthias TexAM 24.29 1.7 5 10 Ciara Smith Unattached 24.50 1.3 3 11 Chaniqua Corinealdi TCU 24.55 3.2 2 12 Leandria Lee Wayland Bapt 24.56 3.2 1 13 Veronica Jones TCU 24.57 3.2 1 14 Brittany Carr Baylor 24.59 3.2 2 15 Sunday Foster Sam Houston 24.64 1.7 5 16 Shannon Reynolds UT Arlington 24.65 3.2 1 17 DeAndrea Smith UT Arlington 24.77 1.3 3 18 Andrea Sutherland TexAM 24.83 2.3 4 19 Idia Omogiate Baylor 24.84 1.7 5 20 Franchelle Hill TCU 24.85 3.2 2 21 Kehri Jones Baylor 24.86 4.0 6 22 Janesa Moore North Texas 24.88 1.3 3 23 Derekia Coleman Tarleton 24.96 3.2 2 24 Katy Eudaly TexAM 24.99 1.3 3 25 Whitney Gipson TCU 25.01 1.3 3 26 Natasha Gay Wayland Bapt 25.03 1.3 3 27 Breonna Baldwin UT Arlington 25.11 2.3 4 28 Cassie Heffernan North Texas 25.13 1.7 5 29 Brittany Culbertson UT Arlington 25.21 2.3 4 30 Jessica Fisher Sam Houston 25.22 4.0 6 31 Justine Charbonnet Baylor 25.27 4.0 6 32 Jennifer Bassett UT Arlington 25.29 1.7 5 33 Hayley Shade TCU 25.34 2.3 4 34 Jessica Ryan Tarleton 25.35 4.0 6 35 Daniela Anane Bediakoh Texas State 25.35 1.7 5 36 Sydney Smith Abilene Chri 25.37 2.3 4 37 Shykilia Sheppard Wayland Bapt 25.39 1.3 3 38 Cassey Griffith South Plains 25.54 1.7 5 39 Kelsey Donald Oklahoma City 25.56 4.0 6 40 Kristina Griffin Unattached 25.59 1.9 7 41 Kendrah Wren Sam Houston 25.67 1.9 7 42 Keri Emanuel South Plains 25.73 0.9 8 43 Jeronda Womack TexAM 25.74 4.0 6 44 Uniqua Cooper OK Baptist 25.74 4.0 6 45 Claire McConnell Oklahoma 25.96 1.9 7 46 Vanessa Samuel Baylor 26.19 1.9 7 47 Linh Tran Baylor 26.20 1.9 7 48 Vanessa Jackson A&M Commerce 26.22 1.9 7 49 Donna Lawrence Unattached 26.34 0.9 8 50 Michelle Ratliff Abilene Chri 26.58 0.9 8 51 Samantha Collins TCU 26.71 2.3 4 52 Hajr Hamin Oklahoma City 26.75 1.9 7 53 Carmen Herrera Angelo State 26.76 1.9 7 54 Arryss Mills Baylor 26.84 0.9 8 55 Jessica Shadley Baylor 26.98 0.9 8 56 Raquel Kilgore UT Arlington 27.20 3.8 9 57 Nicole Cummings OK Baptist 27.57 4.0 6 58 Shelby Young Abilene Chri 27.81 0.9 8 59 Lauren Rover Baylor 28.22 3.8 9 -- Amber Elkins Texas State DNS 0.9 8 -- Martine Cloutier-LeBlanc Unattached DNS 3.2 2 -- Alyssa Nichols Baylor DNS 2.3 4 -- Lindsey Bennett OK Baptist DNS 3.8 9 -- Kristian Austin Sam Houston DNS 1.3 3 -- Marniqua Thompson UT Arlington DNS 3.8 9 -- Cassie Brooks Abilene Chri DNS 0.9 8

Women 400 Meter Dash Evening =================================================================== Stadium: % 51.25 1999 Suzianne Reid, Texas Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Sanya Richards-Ross Nike 52.00 2 2 Jessica Beard TexAM 52.37 2 3 Brandie Cross Unattached 53.30 2 4 Diamond Richardson Baylor 53.37 1 5 Ibukun Mayungbe TexAM 53.40 1 6 Chantel Malone Texas 53.42 2 7 Verone Chambers OK Baptist 53.45 1 8 Briana Nelson Texas 53.53 2 9 Tiandra Ponteen Unattached 53.71 2 10 Angele Cooper Texas 53.91 2 11 Kristal Juarez TCU 53.99 1 12 Danielle Dowie Texas 54.01 1 13 Stacey-Ann Smith Texas 54.20 2 14 Alicia Peterson Texas 54.85 1 -- Kendra Chambers Texas FS 1

Women 400 Meter Dash Afternoon =================================================================== Stadium: % 51.25 1999 Suzianne Reid, Texas Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Brandie Cross Unattached 53.75 7 2 Shakeeri Cole Oklahoma 54.48 7 3 Amoy Blake South Plains 54.62 2 4 Ciara Smith Unattached 54.90 1 5 DeAndrea Smith UT Arlington 55.01 2 6 Shelleyeka Rolle Oklahoma 55.17 3 7 Teneshia Peart TCU 55.46 1 8 Lygia Foreman Sam Houston 55.82 2 9 Brittany Culbertson UT Arlington 55.84 3 10 Briyanni Thomas TCU 55.95 1 11 Hayley Shade TCU 55.97 2 12 Folashade George Sam Houston 56.05 2 13 Breonna Baldwin UT Arlington 56.22 4 14 Quinterra Charles TCU 56.23 1 15 Stacy Warrior OK Baptist 56.37 1 16 Alyssa Nichols Baylor 56.52 3 17 Brittany Machacek TexAM 56.61 2 18 Kelsey Donald Oklahoma City 56.74 4 19 Brittany Bruce Baylor 56.75 1 20 Nia Fluker Unattached 56.81 1 21 Monika May Sam Houston 57.09 2 22 Midori Starks Baylor 57.44 4 23 Kellie Trinkaus Texas State 57.69 4 24 Hayley Helfenbein Texas State 57.77 4 25 Tonicia Wimberly Sam Houston 58.11 3 26 Theresa Sue Angelo State 58.23 5 27 Ayanna Magee Sam Houston 58.30 2 28 Janesa Moore North Texas 58.39 5 29 Shondia Drew OK Baptist 58.67 3 30 Danitra Marshall Tarleton 58.75 4 31 Courtney Blacknall UT Arlington 58.83 6 32 Linh Tran Baylor 58.96 5 33 Katherine Beach A&M Commerce 59.35 3 34 Monica Dunn North Texas 59.52 6 35 Quanisha Holmes Wayland Bapt 1:00.14 6 36 Symphony Bagsby Baylor 1:00.36 6 37 Ivorie Walker Baylor 1:00.50 4 38 Diamond Wilson Tarleton 1:00.65 5 39 Calesia Henson Baylor 1:00.75 6 40 Sarah Patterson OK Baptist 1:01.06 5 41 Lauren Atkinson Abilene Chri 1:01.33 4 42 Claire Goodman Tarleton 1:01.56 5 43 Courtney Newsom Tarleton 1:02.47 5 44 Taylor Moore OK Baptist 1:02.48 6 45 Ashley Ashton OK Baptist 1:04.22 5 46 Kristina Griffin Unattached 1:04.44 7 -- Staci Jackson Unattached DNF 3 -- Makesha Brewer A&M Commerce DNS 6 -- K'Nycha Johnson A&M Commerce DNS 7 -- Monique McMichael Sam Houston DNS 7 -- Casey Toombs Unattached DNS 3 -- Kristina Brown Baylor DNS 7

Women 800 Meter Run Evening ================================================================ Stadium: % 2:03.43 1994 Inez Turner, Southwest Texas State Name Year School Finals ================================================================ 1 Natoya Goule South Plains 2:02.11% 2 Shakeeri Cole Oklahoma 2:08.66 3 Brittany Ogunmokun Baylor 2:09.18 4 Leigh Ann Ganzar Baylor 2:10.57 5 Lisa Forsberg South Plains 2:11.19 6 Esther Abuto UT Arlington 2:11.52 7 Lizzy Whitney Baylor 2:11.64 8 Lindsey Putman UT Arlington 2:12.56 9 Tiffany Singleton TexAM 2:12.89 10 Sara Dietz North Texas 2:12.91 11 Mariah Kelly Baylor 2:14.25 12 Taylor Buckner TexAM 2:14.31 13 Yesenia Avila OK Baptist 2:14.49 14 Jennifer Carey UT Arlington 2:15.10 15 Katie Hoaldridge Texas 2:16.72 16 Nia Fluker Unattached 2:18.46 17 Milca Villegas Wayland Bapt 2:18.83 18 Alyssa Dooley Sam Houston 2:19.94 19 Lauren Simpson Baylor 2:26.98

Women 800 Meter Run Afternoon ================================================================ Stadium: % 2:03.43 1994 Inez Turner, Southwest Texas State Name Year School Finals ================================================================ 1 Ruth Waller Unattached 2:16.78 2 Marissa Paz UT Arlington 2:17.99 3 Tiffany Matthews South Plains 2:19.21 4 Mackola Joseph Wayland Bapt 2:19.63 5 Chloe Susset Abilene Chri 2:19.72 6 Staci Jackson Unattached 2:20.49 7 Jena Cuellar Texas 2:20.64 8 Sofia Ramos Angelo State 2:21.50 9 Monique McMichael Sam Houston 2:21.58 10 Andrea Mellontree OK Baptist 2:22.05 11 Kristy Hannah Wayland Bapt 2:22.20 12 Perri Ford UT Arlington 2:22.28 13 Lindsey Maxwell Texas State 2:22.42 14 Megan Wagenaar Concordia 2:22.43 15 Alison Pringle Concordia 2:23.58 16 Sara Bates Unattached 2:23.60 17 Payton Shoush Tarleton 2:24.10 18 Danisha Hicks UT Arlington 2:27.26 19 Carley Sell OK Baptist 2:27.49 20 Carleigh Kutac North Texas 2:29.10 21 Kristina Brown Baylor 2:29.52 22 Shelly Diggs Angelo State 2:33.15 -- Lauren Simpson Baylor DNS -- Casey Toombs Unattached DNS -- Whitney Day OK Baptist DNS -- Kirsten Taylor South Plains DNS -- Ivorie Walker Baylor DNS -- Amanda Dunlap Sam Houston DNS

Women 1500 Meter Run Afternoon ================================================================ Stadium: % 4:16.27 1982 Kelley Cathy, Oklahoma Name Year School Finals ================================================================ 1 Allison Mendez Texas 4:43.28 2 Kelly Dawson TCU 4:43.76 3 Chloe Susset Abilene Chri 4:44.06 4 Laleh Mojtabaezamani Texas 4:44.99 5 Alyse Goldsmith Abilene Chri 4:46.39 6 Emeline Crutcher Angelo State 4:48.61 7 Jennifer Carey UT Arlington 4:52.07 8 Becca Ulrich Unattached 4:57.34 9 Jordan Clark-Mand Texas 4:57.42 10 Jessica Boudreau Angelo State 4:58.94 11 Kirsten Taylor South Plains 5:06.92 12 Megan Vasquez Unattached 5:08.97 13 Taylor Painter OK Baptist 5:17.45 14 A'mie Preston Baylor 5:47.13 -- Amy Alcala North Texas DNS -- Carolyn Bell A&M Commerce DNS -- Marissa Paz UT Arlington DNS -- Amanda Dunlap Sam Houston DNS

Women 1500 Meter Run Evening ================================================================ Stadium: % 4:16.03 4/18/2009 Erin Bedell, Baylor Name Year School Finals ================================================================ 1 Betzy Jimenez Texas 4:25.10 2 Julie Amthor Texas 4:31.80 3 Marielle Hall Texas 4:36.35 4 Sara Sutherland Texas 4:37.05 5 Kristen Hanselka Baylor 4:41.22 6 Anne Jones Texas 4:41.89 7 Sophie Blake TexAM 4:42.01 8 Amanda Mcmahon UT Arlington 4:44.61 9 McKenze Neal TexAM 4:54.03 -- Anais Belledant Abilene Chri DNF -- Colbea Harris TexAM DNS -- Natosha Rogers TexAM DNS -- Haley Parsons TexAM DNS -- Lisa Forsberg South Plains DNS -- Kasey McNorton TexAM DNS

Women 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Cate Westenhover Unattached 16:39.76 2 Melisa Christian Unattached 17:30.46 3 Sydney Laws Unattached 17:43.94 4 Brittany Marches Texas 17:53.46 5 Lindsey Hinton Tarleton 18:13.84 6 Gabby Salazar TexAM 18:15.60 7 Kelly Dawson TCU 18:18.76 8 Itzel Cetina TexAM 18:22.59 9 Virginia Simon Texas 18:27.91 10 Shawn Dalglish TexAM 18:44.41 11 Celeste Meyer Tarleton 18:52.82 12 Sara Collazos Sam Houston 18:59.64 13 Carolyn Bell A&M Commerce 19:02.08 14 Melissa Mahoney Texas 19:09.76 15 Alyssa Priest Angelo State 19:22.07 16 Courtney Haggard Sam Houston 19:24.81 17 Crystal Santos Sam Houston 19:44.87 18 Katie Williams Angelo State 20:15.71 19 Haleigh Ceballos Sam Houston 20:30.83 -- Natalia Liz Baylor DNF -- Samantha Patty Baylor DNS -- Katie Shaw Baylor DNS

Women 100 Meter Hurdles Afternoon ======================================================================== Stadium: % 12.63 2006 Priscilla Lopes, Nebraska Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Katherine Evans Texas State 14.42 4.9 2 2 Allyson Pettit Sam Houston 14.51 4.9 2 3 Latanya Nation Wayland Bapt 14.54 2.7 1 4 Morgan Davis Sam Houston 14.64 4.9 2 5 Britny Biles Sam Houston 14.77 4.9 2 6 Tina Valenzuela Texas State 14.79 4.9 2 7 Shelby Young Abilene Chri 14.84 2.7 1 8 Chyna Calloway Wayland Bapt 14.93 2.7 1 14.925 9 Starasia Childs A&M Commerce 14.93 2.7 1 14.926 10 Marniqua Thompson UT Arlington 14.95 4.9 2 11 Madi Steenbergen Unattached 14.98 4.9 2 12 Samantha Cooper South Plains 15.03 2.7 1 13 Claire McConnell Oklahoma 15.06 4.9 2 14 Danessa Lyssy Texas State 15.17 2.7 1 15 Jessica Shadley Baylor 15.32 3.1 3 16 Michelle Ratliff Abilene Chri 15.34 2.8 4 17 Madelyn Sneed North Texas 15.43 3.1 3 18 Kelti Rippenhagen Abilene Chri 15.52 3.1 3 19 Sydney Johnson UT Arlington 15.65 3.1 3 20 Kaylee Brazeel Sam Houston 15.70 2.8 4 21 Shelby Terry Tarleton 15.77 2.8 4 22 Vanessa Samuel Baylor 15.80 3.1 3 23 Brookeana Witt UT Arlington 15.82 3.1 3 24 Raquel Kilgore UT Arlington 16.03 2.8 4 25 Lauren Rover Baylor 16.12 2.8 4 26 Chelsea Hermes North Texas 16.29 3.1 3 -- Danielle Ordonez Sam Houston DNS 3.1 3 -- Destinee Nixon UT Arlington DNS 2.7 1 -- Amber Elkins Texas State DNS 2.7 1

Women 100 Meter Hurdles Evening ======================================================================== Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Natasha Ruddock TexAM 12.96 2.3 2 2 Tiffani McReynolds Baylor 13.02 2.3 2 3 Alysha Adams North Texas 13.28 2.3 2 4 Sabrina Starr Sam Houston 13.84 2.3 2 5 Jesica Ejesieme Oklahoma 13.87 2.3 2 6 Latoya Greaves Oklahoma 13.93 2.3 2 7 Jessica Franklin South Plains 14.30 -0.1 1 8 Pashe Moore Sam Houston 14.44 -0.1 1 9 Cassie Brooks Abilene Chri 14.62 -0.1 1 10 Cathryn Rittenberry Angelo State 14.91 -0.1 1 11 Daphne Fitzpatrick TexAM 15.05 -0.1 1 -- Samantha Collins TCU DNF -0.1 1 -- Bree Bennett Angelo State DNS 2.3 2 -- Carly Szabo Texas State DNS -0.1 1 -- Tywaneisha Spiller Sam Houston DNS -0.1 1

Women 400 Meter Hurdles Evening =================================================================== Stadium: % 55.44 2006 Melanie Walker, Texas Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Sparkle McKnight South Plains 57.88 2 2 Christina Holland Baylor 57.98 2 3 Nikita Tracey OK Baptist 58.58 2 4 Raasin McIntosh Unattached 59.01 2 5 Donique' Flemings TexAM 1:00.91 2 6 Jesica Ejesieme Oklahoma 1:01.21 1 7 Chante'sean White South Plains 1:01.40 2 8 Michelle Nwachukwu Baylor 1:01.80 1 9 Shelleyeka Rolle Oklahoma 1:01.81 1 10 Megan Turner UT Arlington 1:02.17 1 11 Katie Miller Texas State 1:02.83 1 12 Jennie Thomas Texas State 1:03.65 1 -- Shana-Gaye Tracey South Plains DNF 2

Women 400 Meter Hurdles Afternoon =================================================================== Stadium: % 55.44 2006 Melanie Walker, Texas Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Dakota Stewart Sam Houston 1:02.23 1 2 Chyna Calloway Wayland Bapt 1:03.54 1 3 Candida Coulson Unattached 1:04.08 2 4 Amanda Rodriguez Texas State 1:04.23 1 5 Allysa Perrard Sam Houston 1:04.25 1 6 Marisha Carrie SMU 1:04.35 2 7 Shabrina McAdams Tarleton 1:05.27 2 8 SheAmber Isom Sam Houston 1:05.30 3 9 Rhevan Rhodes Texas State 1:05.99 1 10 Tanieka Evans Oklahoma City 1:06.18 1 11 Brookeana Witt UT Arlington 1:06.66 2 12 Sh'kendra Hightower Wayland Bapt 1:06.87 1 13 Britny Biles Sam Houston 1:07.10 2 14 Krista McGehee OK Baptist 1:07.84 2 15 Sydney Johnson UT Arlington 1:09.05 3 16 Asher Beasley Oklahoma City 1:09.68 2 17 Jenna Huckabee OK Baptist 1:10.18 3 -- Chelsea Hermes North Texas DNS 2 -- Natasha Masterson Texas DNS 1

Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================ Stadium: % 10:09.42 2006 Mary Davies, Oklahoma State Name Year School Finals ================================================================ 1 Kadian Dunkley South Plains 11:23.87 2 Kasey McNorton TexAM 11:33.04 3 Kayla Lee OK Baptist 11:46.69 4 Colbea Harris TexAM 11:51.78 5 Kate Donovan A&M Commerce 12:33.90 -- Stephanie Armstrong Texas State DNS -- Amanda McKinney Texas State DNS

Women 4x100 Meter Relay =================================================================== Stadium: % 43.36 1999 , Texas School Finals H# =================================================================== 1 Oklahoma 'A' 44.09 3 1) Sherine Wells 2) Shawna Anderson 3) Jasmine Simmons 4) Candyce McGrone 2 Baylor 'A' 44.12 3 1) Tiffani McReynolds 2) Tiffany Townsend 3) Brittany Bruce 4) Diamond Richardson 3 TCU 'A' 44.43 3 1) Veronica Jones 2) Jessica Young 3) Franchelle Hill 4) Whitney Gipson 4 North Texas 'A' 45.38 3 1) Brittani Simmons 2) Alysha Adams 3) Missy Barnes 4) Janesa Moore 5 Wayland Baptist 'A' 45.84 3 1) Shykilia Sheppard 2) Leandria Lee 3) Bianca Grant 4) Natasha Gay 6 Texas-Arlington 'A' 46.09 2 1) Shannon Reynolds 2) Breonna Baldwin 3) DeAndrea Smith 4) Brittany Culbertson 7 Baylor 'B' 46.23 2 1) Kehri Jones 2) Alyssa Nichols 3) Justine Charbonnet 4) Brittany Carr 8 Texas A&M 'B' 46.34 3 1) Sasha-Kay Matthias 2) Tiffany Peters 3) Melissa Mays 4) Daphne Fitzpatrick 9 Oklahoma Baptist 'A' 47.04 2 1) Stacy Warrior 2) Verone Chambers 3) Nicole Cummings 4) Shondia Drew 10 Texas State 'A' 47.75 1 1) Courtney Henry 2) Daniela Anane Bediakoh 3) Morgan Canty 4) Courtney Miller 11 TAMU-Commerce 'A' 48.13 1 1) Katherine Beach 2) Vanessa Jackson 3) Jakesia King 4) Charnita Hollands 12 Oklahoma Baptist 'B' 48.50 1 1) Jackie Walter 2) Sarah Patterson 3) Uniqua Cooper 4) Ashley Ashton 13 Abilene Christian 'A' 48.65 2 1) Shelby Young 2) Sydney Smith 3) Cassie Brooks 4) Michelle Ratliff 14 Oklahoma City 'A' 48.74 1 1) Tanieka Evans 2) Kelsey Donald 3) Hajr Hamin 4) Asher Beasley -- Texas A&M 'A' DNF 3 1) Gabby Mayo 2) Jeneba Tarmoh 3) Dominique Duncan 4) Ashley Collier -- Sam Houston St. 'A' DNS 2 1) Sabrina Starr 2) Kristian Austin 3) Lygia Foreman 4) Jessica Fisher -- Angelo State 'A' DNS 2 1) Tiffany Wilcox 2) Theresa Sue 3) Bree Bennett 4) Makayla Myers -- Tarleton State 'A' DNS 2 1) Jessica Ryan 2) Danitra Marshall 3) Shabrina McAdams 4) Derekia Coleman -- Sam Houston St. 'B' DNS 2 1) Ayanna Magee 2) Kendrah Wren 3) Allysha Wilson 4) Sunday Foster

Women 4x440 Yard Relay =================================================================== Stadium: % 3:30.74 1999 Texas, Texas Patterson, Valles, Jarrett, Reid School Finals H# =================================================================== 1 Baylor 'A' 3:38.43 2 1) Diamond Richardson 2) Tiffany Townsend 3) Brittany Ogunmokun 4) Brittany Bruce 2 Texas A&M 'A' 3:41.63 2 1) Andrea Sutherland 2) Gabby Mayo 3) Donique' Flemings 4) Ibukun Mayungbe 3 Oklahoma Baptist 'A' 3:42.80 2 1) Stacy Warrior 2) Nikita Tracey 3) Gayon Evans 4) Verone Chambers 4 Texas-Arlington 'A' 3:45.02 2 1) DeAndrea Smith 2) Brittany Culbertson 3) Breonna Baldwin 4) Megan Turner 5 Baylor 'B' 3:48.97 2 1) Lizzy Whitney 2) Alyssa Nichols 3) Justine Charbonnet 4) Idia Omogiate 6 Baylor 'C' 3:51.77 1 1) Linh Tran 2) Calesia Henson 3) Symphony Bagsby 4) Midori Starks 7 Wayland Baptist 'A' 3:54.09 1 1) Chyna Calloway 2) Leandria Lee 3) Milca Villegas 4) Sh'kendra Hightower 8 Texas-Arlington 'B' 3:56.28 1 1) Courtney Blacknall 2) Esther Abuto 3) Lindsey Putman 4) Jennifer Carey 9 Oklahoma City 'A' 3:58.22 1 1) Tanieka Evans 2) Kelsey Donald 3) Hajr Hamin 4) Asher Beasley 10 Oklahoma Baptist 'B' 3:58.77 1 1) Shondia Drew 2) Sarah Patterson 3) Yesenia Avila 4) Uniqua Cooper 11 Wayland Baptist 'B' 3:59.07 1 1) Kristy Hannah 2) Mackola Joseph 3) Quanisha Holmes 4) Shykilia Sheppard 12 Tarleton State 'A' 4:01.90 1 1) Shabrina McAdams 2) Courtney Newsom 3) Danitra Marshall 4) Diamond Wilson -- TCU 'A' DNF 2 1) Briyanni Thomas 2) Quinterra Charles 3) Teneshia Peart 4) Kristal Juarez -- Sam Houston St. 'A' DNS 1 -- Texas State 'A' DNS 2 1) Katie Miller 2) Hayley Helfenbein 3) Kellie Trinkaus 4) Jennie Thomas -- Texas A&M 'B' DNS 2 1) LaKeidra Stewart 2) Taylor Buckner 3) Tiffany Singleton 4) Katy Eudaly

Women High Jump ========================================================================== Prog: 1.60-1.65-1.70-1.75-1.80-1.851-.90 Stadium: % 6-02.25 2006 Destinee Hooker, Texas Name Year School Finals ========================================================================== 1 Shanay Briscoe Texas 1.81m 5-11.25 Won JO 1.81 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 P P O O XO XXX 2 Victoria Lucas Texas 1.80m 5-10.75 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 P P O O XO XXX 3 Beverly Owoyele Texas 1.75m 5-08.75 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 P XO O O XXX 4 Lisa Bingham Texas State J1.75m 5-08.75 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 O XO XO O XXX 5 Alicia Peterson Texas J1.75m 5-08.75 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 P O O XXO XXX 5 Marniqua Thompson UT Arlington J1.75m 5-08.75 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 O O O XXO XXX 7 Dess Meek Baylor J1.75m 5-08.75 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 PPP O XO XXO XXX 8 Katherine Evans Texas State 1.70m 5-07.00 1.60 1.65 1.70 1.75 PPP O O XXX 8 Kristen Rice Oklahoma 1.70m 5-07.00 1.60 1.65 1.70 1.75 O O O XXX 10 Shahaf Bareni North Texas J1.70m 5-07.00 1.60 1.65 1.70 1.75 O XXO O XXX 11 Chenale Smith Oklahoma J1.70m 5-07.00 1.60 1.65 1.70 1.75 O XO XXO XXX 12 Erynn Young South Plains 1.65m 5-05.00 1.60 1.65 1.70 O O XXX 12 Kati Holly Angelo State 1.65m 5-05.00 1.60 1.65 1.70 O O XXX 14 Lauren Rover Baylor 1.60m 5-03.00 1.60 1.65 O XXX 14 Caitlin Jones Unattached 1.60m 5-03.00 1.60 1.65 O XXX 16 Allyson Pettit Sam Houston J1.60m 5-03.00 1.60 1.65 XO XXX 16 Samantha Collins TCU J1.60m 5-03.00 1.60 1.65 XO XXX 18 Danielle Candelaria Texas State J1.60m 5-03.00 1.60 1.65 XXO XXX -- Jessica Shadley Baylor NH 1.60 XXX -- Chasity Mims South Plains NH 1.60 XXX -- Michelle Ratliff Abilene Chri NH 1.60 XXX -- Jennifer Gueldner Baylor NH 1.60 XXX -- Valerie Lindenmuth SMU NH 1.60 XXX -- Kaylee Brazeel Sam Houston NH 1.60 XXX -- Kelti Rippenhagen Abilene Chri NH 1.60 XXX -- Danessa Lyssy Texas State NH 1.60 XXX -- Kiersten Dolbec Unattached DNS -- Carly Szabo Texas State DNS -- Haley Thompson North Texas DNS -- Kristian Spencer South Plains DNS

Women Pole Vault ========================================================================== Prog: 3.35-3.50-3.65-3.80-3.90-4.00-4.10-4.20 Stadium: % 14-05.25 2006 Breanna Eveland, Kansas State Name Year School Finals ========================================================================== 1 Laura Asimakis TexAM 4.19m 13-09.00 3.35 3.50 3.65 3.80 3.90 4.00 4.10 4.19 4.27 P P P O XXO O XO XXO XXX 2 Elena Horn Texas State 4.00m 13-01.50 3.35 3.50 3.65 3.80 3.90 4.00 4.10 P P O O XXO XO XXX 3 Aly Daily TexAM 3.90m 12-09.50 3.35 3.50 3.65 3.80 3.90 4.00 P P XXO XXO XXO XXX 4 Christal Brewster North Texas 3.80m 12-05.50 3.35 3.50 3.65 3.80 3.90 4.00 P P XO O P XXX 5 Jessica Doyle Texas J3.80m 12-05.50 3.35 3.50 3.65 3.80 3.90 P P XO XO XXX 6 Jessica Bonfield TexAM 3.65m 11-11.75 3.35 3.50 3.65 3.80 XO XXO O XXX 7 Sammy Nash UT Arlington 3.50m 11-05.75 3.35 3.50 3.65 O O XXX 7 Evan Shimanek OK Baptist 3.50m 11-05.75 3.35 3.50 3.65 O O XXX 9 Hannah Peters Baylor J3.50m 11-05.75 3.35 3.50 3.65 O XXO XXX 10 Haley McDaniel OK Baptist 3.35m 10-11.75 3.35 3.50 O XXX 10 Shelbie Zotyka Sam Houston 3.35m 10-11.75 3.35 3.50 O XXX 10 Emily Grant Unattached 3.35m 10-11.75 3.35 3.50 O XXX 10 Lauren Hodges TexAM 3.35m 10-11.75 3.35 3.50 O XXX 14 Sarah Korn North Texas J3.35m 10-11.75 3.35 3.50 XO XXX -- Kayla Calvert Abilene Chri NH 3.35 XXX -- Angel Tsai Baylor NH 3.35 XXX -- Molly Snyder UT Arlington NH 3.35 XXX -- Jessica Shadley Baylor NH 3.35 XXX -- Sarah Vann North Texas NH 3.35 XXX -- Leslie Ables Texas State NH 3.35 XXX -- Jennifer Gueldner Baylor NH 3.35 XXX -- Kylie Clement OK Baptist DNS -- Kelsey Wilson Angelo State DNS -- Natasha Masterson Texas DNS

Women Long Jump =============================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 5.20m Stadium: % 21-05.25 1997 Adrien Sawyer, Texas A&M Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 Ti'Anca Mock Oklahoma 6.43m 2.2 21-01.25 6.28m(2.7) FOUL(3.6) 6.16m(2.4) FOUL 6.26m(2.5) 6.43m(2.2) 2 Jasmine Simmons Oklahoma 6.37m 3.7 20-10.75 6.37m(3.7) 6.31m(3.1) 5.96m(3.2) 5.76m(4.3) 6.04m(3.9) 6.37m(3.6) 3 Keri Emanuel South Plains 6.23m 3.7 20-05.25 5.75m(3.1) 5.87m(2.9) 6.23m(3.7) FOUL FOUL FOUL 4 Yasmine Regis Unattached 6.17m 3.5 20-03.00 5.90m(3.3) 6.03m(3.1) 5.60m(3.3) 5.84m(4.1) 5.99m(4.6) 6.17m(3.5) 5 Erynn Young South Plains 6.12m 3.8 20-01.00 5.98m(3.5) 5.70m(2.9) FOUL 6.12m(3.8) 5.58m(6.6) 5.88m(2.0) 6 Sasha-Kay Matthias TexAM 6.09m 3.9 19-11.75 6.03m(4.6) 6.04m(3.5) 5.91m(2.6) FOUL 3.04m(4.1) 6.09m(3.9) 7 A'Lexus Brannon Texas 6.02m 3.7 19-09.00 5.88m(2.6) FOUL(3.2) 6.02m(3.7) FOUL FOUL FOUL 8 Jessica Franklin South Plains 5.86m 2.7 19-02.75 5.75m(4.1) 5.79m(3.0) FOUL 5.77m(3.2) 5.85m(1.9) 5.86m(2.7) 9 Justine Charbonnet Baylor 5.84m 3.5 19-02.00 5.52m(4.1) 5.74m(3.4) 5.84m(3.5) 5.75m(3.7) 5.61m(4.4) 5.83m(3.0) 10 Tanika Liburd Unattached 5.75m 3.5 18-10.50 5.75m(3.5) FOUL 5.60m(3.0) 11 Tiffany Peters TexAM 5.74m 3.2 18-10.00 5.74m(3.2) 5.48m(2.4) 5.71m(2.6) 12 Jessica Gabler Baylor 5.73m 3.9 18-09.75 5.50m(3.9) 5.73m(3.9) 5.40m(2.5) 13 Kristen Carson Oklahoma 5.71m 2.7 18-09.00 FOUL FOUL 5.71m(2.7) 14 Ambra McCuin Sam Houston 5.67m 3.8 18-07.25 FOUL FOUL 5.67m(3.8) 15 Sunday Foster Sam Houston 5.61m 1.8 18-05.00 FOUL 5.53m(2.6) 5.61m(1.8) 16 Katherine Evans Texas State 5.56m 3.0 18-03.00 5.56m(3.0) 5.38m(2.9) FOUL 17 Daphne Fitzpatrick TexAM 5.54m 3.5 18-02.25 5.54m(3.5) 5.49m(4.3) FOUL 18 Adrian Stephens North Texas 5.47m 4.1 17-11.50 FOUL 5.47m(4.1) FOUL 19 Claire McConnell Oklahoma 5.44m 4.2 17-10.25 FOUL FOUL 5.44m(4.2) 20 Shykilia Sheppard Wayland Bapt 5.38m 3.9 17-08.00 5.16m(3.7) 5.38m(3.9) 5.25m(3.8) 21 Bianca Grant Wayland Bapt 5.35m 3.7 17-06.75 FOUL FOUL 5.35m(3.7) 22 Abreanna Parker South Plains 5.33m 2.9 17-06.00 FOUL FOUL 5.33m(2.9) 23 Cassie Brooks Abilene Chri 5.29m 3.3 17-04.25 5.26m(4.1) 5.29m(3.3) 5.06m(2.9) 24 Andie Guerra UT Arlington 5.18m 3.2 17-00.00 5.18m(3.2) FOUL FOUL -- Lauren Rover Baylor FOUL FOUL FOUL FOUL -- Whitney Hargraves A&M Commerce FOUL FOUL FOUL FOUL -- Jennifer Brown UT Arlington FOUL FOUL FOUL FOUL -- Amanda Ouedraogo Abilene Chri FOUL FOUL FOUL FOUL -- Tina Valenzuela Texas State FOUL FOUL FOUL FOUL -- Starasia Childs A&M Commerce DNS NWI -- Carly Szabo Texas State DNS NWI -- Jasmine Mitchell Sam Houston DNS NWI

Women Triple Jump =============================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 11.30m Stadium: % 46-01.25 1999 Stacey Bowers, Baylor Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 Jessica Ubanyionwu Baylor 13.17m 1.2 43-02.50 12.79m(1.9) 12.73m(1.6) 13.17m(1.2) 12.74m(1.2) 12.97m(2.6) 13.16m(1.0) 2 Amanda Ouedraogo Abilene Chri 12.94m 1.6 42-05.50 12.94m(1.6) 12.59m(0.4) 12.62m(0.6) 12.64m(1.2) FOUL FOUL 3 Melissa Mays TexAM 12.58m 1.2 41-03.25 11.53m(4.3) 12.07m(0.6) 12.19m(1.4) 12.07m(1.3) 11.98m(1.3) 12.58m(1.2) 4 Jordan Wilson TexAM 12.29m 1.1 40-04.00 11.99m(2.5) 11.96m(1.0) 11.83m(2.0) 11.89m(0.6) 11.98m(3.6) 12.29m(1.1) 5 Lisa Steinkamp TexAM 12.23m 5.0 40-01.50 FOUL 11.67m(3.9) 12.23m(5.0) ND(NWI) 11.74m(3.6) 12.03m(1.4) 6 Starasia Childs A&M Commerce 12.15m 0.7 39-10.50 11.99m(1.5) FOUL FOUL FOUL FOUL 12.15m(0.7) 7 Keri Emanuel South Plains 12.08m 0.8 39-07.75 12.08m(0.8) FOUL 11.94m(1.7) 11.70m(0.9) PASS PASS 8 Jessica Franklin South Plains 11.99m 1.8 39-04.00 11.93m(1.2) 11.99m(1.8) 11.43m(1.4) 11.97m(0.4) 11.30m(1.9) 11.78m(1.8) 9 Samantha Cooper South Plains 11.60m NWI 38-00.75 11.60m(NWI) FOUL 11.29m(0.7) ND(NWI) FOUL ND(NWI) 10 Nicole Cummings OK Baptist 11.57m 1.9 37-11.50 ND(NWI) 11.26m(0.6) 11.57m(1.9) 11 Jennifer Brown UT Arlington 11.52m 1.6 37-09.50 11.26m(2.8) 11.34m(2.2) 11.52m(1.6) -- Morgan Domingue UT Arlington ND NWI ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI) -- Saria Hawkins TCU ND NWI ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI) -- Katherine Evans Texas State FOUL FOUL ND(NWI) ND(NWI) -- Adrian Stephens North Texas FOUL ND(NWI) FOUL ND(NWI) -- Haley Gooch TexAM FOUL FOUL FOUL ND(NWI) -- Destinee Nixon UT Arlington DNS NWI -- Whitney Hargraves A&M Commerce DNS NWI -- Jasmine Mitchell Sam Houston DNS NWI -- Chantel Malone Texas DNS NWI

Women Shot Put ========================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 11.60m Stadium: % 60-00.50 1994 Eileen Vanisi, Texas Name Year School Finals ========================================================================== 1 Tia Brooks Oklahoma 17.60m 57-09.00 17.11m 17.60m FOUL 16.90m 17.55m FOUL 2 Skylar White Baylor 16.84m 55-03.00 16.84m FOUL 16.50m FOUL FOUL 16.32m 3 Abby Ruston Unattached 16.32m 53-06.50 FOUL 16.32m 15.82m FOUL FOUL FOUL 4 Helen Ubabuike Texas 15.62m 51-03.00 15.39m 15.62m 15.50m 15.48m 15.05m 15.27m 5 Stormy Harrison TCU 15.29m 50-02.00 15.19m 15.29m 15.28m 14.18m 14.94m FOUL 6 Jennifer Edwards TexAM 15.23m 49-11.75 14.37m FOUL 15.23m 14.35m FOUL 14.66m 7 Amanda Van Dyke Texas 14.94m 49-00.25 14.51m 14.23m 14.60m 14.30m 14.94m 14.88m 8 Jessica Ramsey South Plains 14.75m 48-04.75 14.66m 14.36m 13.89m FOUL 14.75m 14.48m 9 Taylor Rosser TexAM 14.57m 47-09.75 14.57m FOUL 13.94m 14.22m 14.04m 14.31m 10 Kelsey Samuels TCU 14.52m 47-07.75 FOUL 14.33m 13.69m FOUL 13.77m 14.52m 11 Bailey Wagner Oklahoma 14.48m 47-06.25 13.95m 14.48m 14.13m 14.22m 14.26m FOUL 12 Sara Talley TCU 13.68m 44-10.75 FOUL FOUL 13.68m 13 Christina Webb Sam Houston 13.59m 44-07.00 FOUL 13.59m 13.08m 14 Kimberly Williams Angelo State 12.74m 41-09.75 12.74m FOUL FOUL 15 Kelsey Titzman Texas State 12.68m 41-07.25 12.68m 12.37m FOUL 16 Tara Riley Abilene Chri 12.18m 39-11.50 FOUL FOUL 12.18m 17 Samantha Little UT Arlington 12.14m 39-10.00 12.14m FOUL FOUL 18 Elizabeth Dominguez Tarleton 12.12m 39-09.25 12.12m FOUL 12.07m 19 Meredeth Persinger Tarleton 12.10m 39-08.50 11.92m 12.10m FOUL 20 Abagail Leau Peptele A&M Commerce 11.86m 38-11.00 FOUL 11.86m 11.74m 21 Daphne Fitzpatrick TexAM 11.71m 38-05.00 ND ND 11.71m -- Morgan Davis Sam Houston ND ND ND ND -- Taylor Torres Baylor ND ND ND ND -- Allyson Anderson Baylor ND ND ND ND -- Shirlia Lyons A&M Commerce ND ND ND ND -- Jenny Zoch Sam Houston FOUL FOUL FOUL FOUL -- Leslie Jordan Tarleton FOUL FOUL FOUL FOUL -- Karen Shump Oklahoma DNS -- Tamika Sonnier OK Baptist DNS -- Jiovanna Martinez Texas State DNS

Women Discus Throw ========================================================================== Top 9 to Finals Minimum Mark to Measure: 36.60m Stadium: % 194-01 2006 Becky Breisch, Nebraska Name Year School Finals ========================================================================== 1 Skylar White Baylor 54.34m 178-03 49.00m 48.88m 51.20m FOUL 48.48m 54.34m 2 Brittany Borman Oklahoma 53.22m 174-07 53.16m FOUL 53.22m FOUL FOUL 50.67m 3 Okwukwe Okolie Texas 52.02m 170-08 FOUL 50.49m FOUL FOUL FOUL 52.02m 4 Bailey Wagner Oklahoma 48.69m 159-09 46.09m 47.51m FOUL 47.16m 16.99m 48.69m 5 Kelsey Poljansek Oklahoma 48.31m 158-06 45.94m 47.16m 47.92m FOUL 48.31m 43.87m 6 LaShara Jefferson A&M Commerce 48.20m 158-02 FOUL FOUL 47.10m FOUL 45.78m 48.20m 7 Bertha Sencherey Texas 47.56m 156-00 46.13m 45.29m 44.92m 47.56m 45.20m 44.18m 8 Jill Hydrick TexAM 47.11m 154-07 45.21m FOUL 43.81m 43.53m 43.24m 47.11m 9 Lauren Guerrieri Oklahoma 47.05m 154-04 45.19m 46.87m FOUL 43.82m 47.05m 45.55m 10 Jessica Sloss Abilene Chri 43.02m 141-02 41.91m 43.02m 41.11m 11 Kelsey Samuels TCU 42.92m 140-10 40.28m 42.92m 42.83m 12 Jalisa Hall Texas State 42.14m 138-03 FOUL 40.78m 42.14m 13 Kelsey Titzman Texas State 41.23m 135-03 40.44m FOUL 41.23m 14 Stormy Harrison TCU 40.61m 133-03 40.61m FOUL FOUL 15 Stephanie Rauch Sam Houston 40.46m 132-09 39.58m 40.46m 40.01m 16 Leslie Jordan Tarleton 40.06m 131-05 FOUL 40.06m 38.66m 17 Sara Talley TCU 39.88m 130-10 ND 39.88m FOUL 18 Marquisia Elam Angelo State 39.84m 130-08 39.17m 39.84m FOUL 19 Jayda Spencer Angelo State 39.68m 130-02 39.68m FOUL FOUL 20 Taylor Torres Baylor 39.49m 129-07 39.49m FOUL FOUL 21 Elizabeth Dominguez Tarleton 39.47m 129-06 FOUL 37.41m 39.47m 22 Tara Riley Abilene Chri 39.12m 128-04 FOUL 39.12m FOUL 23 Meredeth Persinger Tarleton 39.11m 128-04 ND 39.11m FOUL 24 Kimberly Williams Angelo State 38.84m 127-05 FOUL 38.84m 38.16m 25 Christina Webb Sam Houston 38.19m 125-03 38.19m FOUL FOUL -- Jenny Zoch Sam Houston FOUL FOUL FOUL FOUL -- Jessica Ramsey South Plains FOUL ND ND FOUL -- Samantha Little UT Arlington FOUL FOUL FOUL FOUL -- Paige Newby Abilene Chri DNS -- Jiovanna Martinez Texas State DNS -- Tamika Sonnier OK Baptist DNS -- Helen Ubabuike Texas DNS -- Karen Shump Oklahoma DNS -- Emalie Humphreys TexAM DNS -- Laura Daily OK Baptist DNS

Women Hammer Throw ========================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 36.00m Stadium: % 206-01 1999 Renetta Seiler, Kansas State Name Year School Finals ========================================================================== 1 Jessica Sloss Abilene Chri 48.87m 160-04 46.54m 48.87m 48.47m FOUL 46.63m 47.43m 2 Jalisa Hall Texas State 45.61m 149-08 45.61m 40.37m 44.67m 45.17m FOUL FOUL 3 Jenny Zoch Sam Houston 45.10m 147-11 FOUL FOUL 43.57m 44.96m 45.10m FOUL 4 Kelsey Titzman Texas State 43.66m 143-03 42.13m 43.66m 42.27m FOUL FOUL 43.13m 5 Bertha Sencherey Texas 43.25m 141-11 39.38m 40.79m 37.06m 43.25m 39.15m 41.67m 6 Angel Togafau Oklahoma 42.91m 140-09 40.36m 42.62m FOUL 40.83m 42.91m FOUL 7 Christina Webb Sam Houston 42.18m 138-05 39.14m 40.06m FOUL 42.18m 41.78m ND 8 Shalaina Lakey Unattached 42.11m 138-02 FOUL 41.00m FOUL FOUL FOUL 42.11m 9 Amanda Van Dyke Texas 41.35m 135-08 39.38m 41.14m 41.35m 39.13m FOUL 39.80m 10 Lauren Hartwick Unattached 39.54m 129-09 FOUL 39.02m 39.54m 11 Andrea Edwards Angelo State 38.01m 124-08 37.91m 38.01m 36.60m 12 Okwukwe Okolie Texas 37.44m 122-10 FOUL FOUL 37.44m 13 Jayda Spencer Angelo State 35.13m 115-03 FOUL 35.13m ND -- Samantha Little UT Arlington FOUL FOUL FOUL FOUL -- Paige Newby Abilene Chri DNS -- Jiovanna Martinez Texas State DNS

Women Javelin Throw ========================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 34.00m Stadium: % 178-06 1999 Cassie Morelock, Nebraska Name Year School Finals ========================================================================== 1 Brittany Borman Oklahoma 52.29m 171-07 51.32m 51.40m FOUL FOUL 52.29m FOUL 2 Laura Asimakis TexAM 49.34m 161-10 48.72m 49.34m 43.36m 45.04m 48.20m 44.84m 3 Amethyst Boyd South Plains 47.25m 155-00 44.02m FOUL 44.62m 47.25m FOUL 43.86m 4 Lauren Berg TexAM 42.88m 140-08 FOUL 42.88m FOUL 40.00m FOUL FOUL 5 Aly Daily TexAM 41.52m 136-03 FOUL 41.26m 41.52m FOUL 37.89m FOUL 6 Dess Meek Baylor 40.56m 133-01 ND 37.84m FOUL 38.32m 40.56m 39.44m 7 Bonnie Richardson TexAM 39.73m 130-04 37.41m 37.63m FOUL FOUL 39.73m FOUL 8 Ameilia Mitchell Abilene Chri 37.68m 123-07 37.55m FOUL FOUL 37.68m FOUL FOUL 9 Jayda Spencer Angelo State 37.63m 123-05 37.63m 36.37m 34.34m ND ND FOUL 10 Lauren Rover Baylor 36.34m 119-03 36.34m ND FOUL 11 Andrea Edwards Angelo State 36.26m 118-11 35.54m 36.26m FOUL 12 Sunny Henderson A&M Commerce 35.07m 115-01 34.86m 35.07m FOUL 13 Raquel Kilgore UT Arlington 34.43m 112-11 ND 34.43m ND 14 Morgan Davis Sam Houston 34.01m 111-07 ND 34.01m ND -- Kelly Czumble TexAM ND ND ND ND -- Claire McConnell Oklahoma ND ND ND ND -- Kalie Rover Baylor ND ND ND ND -- Allyson Pettit Sam Houston ND ND ND ND -- Allyson Anderson Baylor FOUL FOUL FOUL FOUL -- Jessica Shadley Baylor FOUL FOUL ND ND -- Kaylee Brazeel Sam Houston FOUL ND FOUL ND -- Kate Scott OK Baptist FOUL ND ND FOUL -- Krystyn Bradley Unattached DNS -- Chelsea Hermes North Texas DNS

Men 100 Meter Dash Evening ======================================================================== Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Prezel Hardy, Jr. TexAM 10.13 1.7 2 2 Desmond Jackson Abilene Chri 10.22 1.7 2 3 Woodrow Randall Baylor 10.23 1.7 2 4 Carey LaCour Unattached 10.34 1.8 1 5 Marquise Goodwin Texas 10.42 1.7 2 6 Trevante Rhodes Texas 10.45 1.7 2 7 Whitney Prevost Baylor 10.47 1.7 2 8 Niko Williams-Richey South Plains 10.50 1.8 1 9 Myran Roundtree Wayland Bapt 10.57 1.8 1 10 DJ Monroe Texas 10.59 1.8 1 11 Alex Williams Texas 10.61 1.8 1 12 Jeffery Josephs TCU 10.65 1.8 1 -- Gerald Phiri TexAM FS 1.7 2 -- Charles Silmon TCU FS 1.7 2 -- Mark Barnes TCU DNS 1.8 1

Men 100 Meter Dash Afternoon ======================================================================== Stadium: % 9.97 1989 Raymond Stewart, TCU Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Carey LaCour Unattached 10.32 3.1 1 2 Mark Jackson Texas 10.49 2.7 2 3 Ackeem Forde New Era Sprint C 10.50 3.1 1 4 Steve Slowly New Era Sprint C 10.52 3.1 1 5 Kevin Aje Texas State 10.59 3.1 1 6 Henry Jordan III Sam Houston 10.63 5.4 5 7 Paris Robertson Abilene Chri 10.64 3.1 1 10.632 8 Brandon Thomas Texas State 10.64 5.4 5 10.636 9 Reggie McCarther A&M Commerce 10.65 3.8 4 10 CJ Fowler Unattached 10.66 2.7 2 11 Jordan Geary Abilene Chri 10.67 5.4 5 12 Reginald Reed Texas State 10.70 5.4 5 13 OJ Stoneham TCU 10.72 3.1 1 14 Jerome Miller Unattached 10.74 3.4 3 15 Emerson Sanders Texas 10.75 2.7 2 16 Marcus Thompson Baylor 10.78 3.8 4 17 Melvin Echard TexAM 10.80 5.4 5 18 James Johnson Texas State 10.81 2.7 2 19 Joshua Keyes Unattached 10.85 3.4 3 20 Brodrick Duncan Unattached 10.88 3.4 3 21 Reginald Penland Unattached 10.89 2.7 2 22 Johnny Hickman North Texas 10.91 3.8 4 10.902 23 Jarrick Wright Sam Houston 10.91 3.4 3 10.905 24 Austin Griffin Tarleton 10.91 3.4 3 10.910 25 Winston McCormack South Plains 10.92 2.7 2 26 Jadderick McCullar A&M Commerce 10.92 5.4 5 27 Julian Reid TexAM 10.95 5.4 5 28 Justin Frye OK Baptist 10.95 3.4 3 29 Jerome Brooks Oklahoma City 10.95 5.4 5 30 Jared Jackson OK Baptist 10.97 3.8 4 31 Cameron Parker TCU 10.99 3.8 4 32 Tyron Stewart TexAM 11.01 5.1 6 33 Stefon Hargrove Texas State 11.03 3.4 3 34 Devin Hill South Plains 11.05 3.1 1 35 Austin Kvapil A&M Commerce 11.09 3.8 4 36 Christopher Mitchell Unattached 11.44 5.1 6 37 Levi Gates Abilene Chri 12.13 5.1 6 -- Justin Johnson Unattached FS 5.1 6 -- Keith Booth Unattached DNS 3.8 4 -- Lee Prevost Wayland Bapt DNS 3.8 4 -- Arondo Elias Sam Houston DNS 3.4 3 -- Brice Nieto Oklahoma City DNS 5.1 6 -- Miles Fikes Oklahoma City DNS 5.1 6

Men 200 Meter Dash Afternoon ======================================================================== Stadium: % 20.41 1987 Michael Johnson, Baylor Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Lionel Mungwari UT Arlington 21.22 3.6 2 2 Kianti Gix Oklahoma City 21.35 2.5 1 3 Carlyle Roudette TexAM 21.37 2.5 1 4 OJ Stoneham TCU 21.38 3.6 2 5 Michael Bryan TexAM 21.45 3.6 2 6 Paris Robertson Abilene Chri 21.49 3.6 2 7 Clinton Collins North Texas 21.52 3.6 2 8 Mark Barnes TCU 21.57 2.5 1 9 John Thomas South Plains 21.67 2.5 1 10 Reginald Reed Texas State 21.69 3.6 2 11 CJ Fowler Unattached 21.72 3.9 5 12 Narada Jackson TCU 21.74 2.9 3 13 Michael Liggins Unattached 21.78 3.4 6 14 James Johnson Texas State 21.81 2.9 3 15 Jesse Martinez Sam Houston 21.81 3.9 5 16 Terrance Hawkins A&M Commerce 21.89 3.2 4 17 Reggie McCarther A&M Commerce 21.91 3.9 5 18 Joshua Keyes Unattached 22.01 3.9 5 19 Keith Booth Unattached 22.03 2.9 3 20 Austin Griffin Tarleton 22.03 3.4 6 21 Jeffery Josephs TCU 22.04 2.9 3 22 Lavance Williams Abilene Chri 22.06 3.9 5 23 Ethan Mignard OK Baptist 22.07 3.9 5 24 Marcus Thompson Baylor 22.10 3.2 4 25 Lorenzo Dolphus Wayland Bapt 22.17 3.9 5 26 Chase Graf Tarleton 22.29 3.4 6 27 Winston McCormack South Plains 22.33 3.4 6 28 Robert Thayer Angelo State 22.40 2.9 3 29 Adam Theil Unattached 22.46 3.4 7 30 Lee Prevost Wayland Bapt 22.48 2.9 3 31 Justin Frye OK Baptist 22.48 2.5 1 32 Jerome Brooks Oklahoma City 22.49 3.4 6 33 Jared Jackson OK Baptist 22.53 3.2 4 34 Jadderick McCullar A&M Commerce 22.57 2.2 8 35 Melvin Echard TexAM 22.58 3.4 6 36 Courtney Thomas Unattached 22.62 2.2 8 37 Jeremy Devers Oklahoma City 22.67 3.4 7 38 Jasen Hickman Sam Houston 22.69 3.4 6 39 Austin Kvapil A&M Commerce 22.74 3.4 7 40 Andrew Pettis UT Arlington 23.09 3.6 2 41 Darwin Moore North Texas 23.21 3.4 7 42 Joseph Williams UT Arlington 23.31 2.2 8 43 Robert Garnett Abilene Chri 23.66 2.2 8 44 Miles Fikes Oklahoma City 24.28 3.4 7 45 Emeka Nwuba Unattached 25.24 2.2 8 -- Ed White Unattached DNS 2.5 1 -- Cedric Goodman Unattached DNS 2.9 3 -- Adrian Dabrio A&M Commerce DNS 3.4 7 -- Ronson Small South Plains DNS 3.6 2 -- John Morin Tarleton DNS 3.4 7 -- Jordan Sampson Sam Houston DNS 3.2 4 -- Dennis Scruggs Baylor DNS 3.2 4 -- Marquis Sneed Sam Houston DNS 3.4 7 -- Isiah Clements UT Arlington DNS 3.2 4 -- Brice Nieto Oklahoma City DNS 2.2 8 -- Randall Hairston Oklahoma City DNS 3.4 6 -- Johnny Hickman North Texas DNS 3.9 5 -- Stefon Hargrove Texas State DNS 3.2 4

Men 200 Meter Dash Evening ======================================================================== Stadium: % 20.29 4/18/2009 Trey Harts, Baylor Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Whitney Prevost Baylor 20.70 0.5 2 2 Desmond Jackson Abilene Chri 20.79 0.5 2 3 Woodrow Randall Baylor 20.80 0.5 2 4 Lewis Banda Unattached 21.22 -1.1 1 5 Trevante Rhodes Texas 21.34 0.5 2 6 Trey Harts Adidas 21.37 0.5 2 7 Steve Slowly New Era Sprint C 21.47 -1.1 1 8 Justin Flowers North Texas 21.48 -1.1 1 9 Jerry-Lee Davis Wayland Bapt 21.78 -1.1 1 -- Carey LaCour Unattached DNS -1.1 1 -- Charles Silmon TCU DNS 0.5 2

Men 400 Meter Dash Evening =================================================================== Stadium: % 43.75 1997 Michael Johnson, Unattached Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Jeremy Wariner Adidas 45.61 3 2 Mychal Dungey TCU 45.64 2 3 Marcus Boyd Baylor 45.65 2 4 Renny Quow Adidas 45.69 3 5 Miles Smith New Era Sprint C 46.24 3 6 Zwede Hewitt Baylor 46.27 2 7 Danzell Fortson Texas 46.64 2 8 James Howell Next Level Athle 46.72 3 9 Marvin Lewis Unattached 46.94 1 10 Lewis Banda Unattached 47.01 3 11 Quentin Summers Unattached 47.04 3 12 Matt Love TCU 47.16 1 13 Michael Liggins Unattached 47.17 1 14 Darryl Hayes Sam Houston 47.20 2 15 Andre Thomas Texas 47.40 2 16 Joe Barb Baylor 47.44 1 17 Drew Seale Baylor 47.68 1 18 Wallace Spearmon Saucony 48.25 1 19 Xiaosheng Liu Unattached 49.92 1

Men 400 Meter Dash Afternoon =================================================================== Stadium: % 43.75 1997 Michael Johnson, Unattached Name Year School Finals H# =================================================================== 1 John Parks Oklahoma City 48.27 1 2 Caleb McLean Wayland Bapt 48.29 1 3 John Morin Tarleton 48.42 3 4 Justin Flowers North Texas 48.56 2 5 Dennis Scruggs Baylor 48.60 3 6 Roman Gray OK Baptist 48.65 3 7 Juan Lewis UT Arlington 48.85 2 8 Ontorio Shaw Oklahoma City 48.95 4 9 Rodney Jones Sam Houston 49.14 3 10 Ethan Mignard OK Baptist 49.17 1 11 Aaron Kelley Texas 49.19 5 12 Dereck Dreyer Texas 49.23 3 13 Lorenzo Dolphus Wayland Bapt 49.28 5 14 Jordan Geary Abilene Chri 49.31 2 15 Terrance Hawkins A&M Commerce 49.35 5 16 Stevorn Richards Oklahoma City 49.42 5 17 Brett Parker TexAM 49.43 2 18 Shawn Ollievere Texas State 49.46 5 19 Clinton Collins North Texas 49.57 2 20 Cairo Thornton A&M Commerce 49.58 5 21 Andre Hamilton Wayland Bapt 49.62 3 22 Chase Graf Tarleton 49.62 4 23 Brian Helaire Sam Houston 49.90 4 24 Desmond Brown Abilene Chri 49.94 6 25 Peter Samuels UT Arlington 50.02 5 26 Chad Rozean Baylor 50.05 6 27 Justin Chambers TexAM 50.22 3 28 Randall Hairston Oklahoma City 50.22 4 29 Terence Holland Angelo State 50.26 4 30 Joshua Schmiedehaus Texas State 50.30 4 31 Jordan Larkin Tarleton 50.76 7 32 Joel Day A&M Commerce 50.96 6 33 John Whittington Tarleton 51.24 7 34 Albert Sinegal A&M Commerce 51.40 4 35 Braylon Hartfield TCU 51.56 4 36 Sherraud Roberts Tarleton 51.71 6 37 Aaron Donohue Tarleton 51.84 5 38 Joseph Williams UT Arlington 51.88 7 39 Eric Caro Unattached 52.34 2 40 Robert Garnett Abilene Chri 52.50 6 41 Jacob Norman Unattached 53.34 6 42 Hunter Brook Baylor 54.18 7 -- Kianti Gix Oklahoma City DNS 1 -- Darnell Greig North Texas DNS 1 -- Josh Sigmon Sam Houston DNS 7 -- Matthew Johnson Sam Houston DNS 6 -- Darold Williamson Unattached DNS 2 -- Joseph Anderson Sam Houston DNS 7 -- Matthew Stark Abilene Chri DNS 7 -- Richard Pescrillo TCU DNS 3 -- Adrian Dabrio A&M Commerce DNS 7 -- Isidro Garcia Angelo State DNS 1 -- Desmond Jones Sam Houston DNS 6

Men 800 Meter Run Evening ================================================================ Stadium: % 1:46.47 2006 Christian Smith, Kansas State Name Year School Finals ================================================================ 1 James Gilreath Baylor 1:48.54 2 Jack OBrien TCU 1:48.84 3 Gavyn Nero Baylor 1:51.63 4 Jarrod Morris Wayland Bapt 1:52.96 5 Dwight Robinson UT Arlington 1:53.00 6 Jory Custar OK Baptist 1:53.57 7 Kevin Rayes Texas 1:53.70 8 Reggie Hayter North Texas 1:53.79 9 Shevaun Marsh South Plains 1:53.81 10 James Bonn TexAM 1:54.14 11 Anthony Rene UT Arlington 1:54.16 12 William Taudien Texas State 1:54.30 13 Cody Camacho OK Baptist 1:55.98 14 Sean Zurko TCU 2:02.93 -- Dejuana Dixon Unattached FS -- Chris Gowell Unattached DNF -- Hildon Boen Wayland Bapt DNF -- Mike Quercia Texas DNF -- Will Barry TexAM DNS

Men 800 Meter Run Afternoon ================================================================ Stadium: % 1:46.47 2006 Christian Smith, Kansas State Name Year School Finals ================================================================ 1 Roger Rueweler Sam Houston 1:56.28 2 Brandon Womack A&M Commerce 1:56.30 3 Mario Scott Wayland Bapt 1:56.82 4 Nicklas Huff UT Tyler 1:57.09 5 Holton Hemby UT Arlington 1:57.22 6 Kennedy Daughtery Unattached 1:58.02 7 Matt Peters North Texas 1:58.56 8 Ricky Joyce TexAM 1:58.66 9 Jack Petersen Texas State 1:59.07 10 Malcom Baker OK Baptist 1:59.08 11 Rah'Man Byrd OK Baptist 1:59.09 12 Ryan Weatherly TexAM 1:59.14 13 Michael Ortiz North Texas 1:59.15 14 Julian Parker South Plains 1:59.24 15 George Stewart Texas State 1:59.32 16 Victor Lemay Wayland Bapt 1:59.38 17 Antwone Cobbin Unattached 1:59.52 18 Kin Scott South Plains 1:59.59 19 Andrew Sumner North Texas 1:59.76 20 Elijah Rollock South Plains 1:59.83 21 Ben Anderson Unattached 2:00.30 22 Joshua Tolentino Angelo State 2:00.66 23 Jesse Brooks Baylor 2:01.05 24 Clint Anders Sam Houston 2:01.10 25 Brian Cooper Tarleton 2:01.20 26 Matt Stephenson Sam Houston 2:01.34 27 Chris Gowell Unattached 2:01.76 28 Tyler Hemenway A&M Commerce 2:02.24 29 Travis Kocurek Sam Houston 2:02.69 30 Joseph Anderson Sam Houston 2:03.37 31 Graham VanDusen Unattached 2:04.67 32 Kourt'ney Payne South Plains 2:05.67 32 Gideon Edmisten OK Baptist 2:05.67 -- Eddie Lanier North Texas DNS -- Jonathan Tijerina Unattached DNS -- Michael Burr Unattached DNS

Men 1500 Meter Run Afternoon ================================================================ Stadium: % 3:40.70 2006 Stephen Pifer, Colorado Name Year School Finals ================================================================ 1 Robert Reed A&M Commerce 3:58.75 2 Stephen Curry TexAM 3:58.96 3 Dylan Williams TexAM 3:59.76 4 Matt Russ North Texas 3:59.94 5 Anthony Hilliman UT Arlington 4:01.58 6 Heinz Schwarzkopf UT Arlington 4:01.70 7 Jeff Pels TCU 4:02.25 8 Kirk Wilkinson Texas 4:04.46 9 Chris Hearell Tarleton 4:05.81 10 Roger Rueweler Sam Houston 4:06.11 11 Cody Widener UT Arlington 4:09.32 12 Kevin Vasquez UT Arlington 4:09.66 13 Ross Renfroe UT Tyler 4:10.17 14 Travis Kocurek Sam Houston 4:11.68 15 Chase Rathke Unattached 4:12.81 16 Ben Allen Baylor 4:15.41 17 Jesse Brooks Baylor 4:16.20 18 Zach Zura UT Arlington 4:16.31 19 Josiah Soap OK Baptist 4:18.57 20 Patrick Pitts Unattached 4:23.97 21 Douglas Moore TCU 4:25.22 22 David Emerson TCU 4:36.46 23 Michael Burr Unattached 5:07.87 -- Nathan Christianson Unattached DNS -- Bobby Hawes Unattached DNS -- Taylor Jackson Baylor DNS -- Jonathan Hernandez Texas State DNS -- Miguel Alanis Texas State DNS -- Jory Custar OK Baptist DNS -- Cameron Shoppach Texas State DNS -- Matt Novak Texas State DNS

Men 1500 Meter Run Evening ================================================================ Stadium: % 3:40.70 2006 Stephen Pifer, Colorado Name Year School Finals ================================================================ 1 CJ Jessett Texas 3:50.08 2 Amos Sang Abilene Chri 3:50.33 3 Brock Simmons Texas 3:50.65 4 Logan Gonzales Texas 3:51.51 5 Adam Godwin OK Baptist 3:52.08 6 Will Barry TexAM 3:52.12 7 Zac Flowers Baylor 3:54.33 8 Hildon Boen Wayland Bapt 3:54.86 9 MacLean O'Donnell TexAM 3:55.79 10 Leon Dean Texas 3:57.76 11 Bradley Miles Baylor 3:58.14 12 Ethan Doherty TexAM 4:07.69 -- Kevin Burnett TexAM DNS -- Brian Rhodes-Devey Texas DNS

Men 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Habben Berhane Texas 14:43.32 2 Kemoy Campbell South Plains 14:58.84 3 Philip Wood Texas 15:04.45 4 Bradley Lowry Texas 15:13.22 5 Jordan Chappell TexAM 15:23.37 6 Roblet Muhudin South Plains 15:28.87 7 Kolin Styles Tarleton 15:43.66 8 Romain Rybicki Abilene Chri 15:45.97 9 Clint Anders Sam Houston 15:46.65 10 Logan Mynar Tarleton 15:47.41 11 David Rayo UT Arlington 15:52.36 12 Blake Niccum Baylor 15:53.69 13 Patrick Krol Sam Houston 15:55.26 14 Patrick Lee OK Baptist 15:55.49 15 Jason Ogan OK Baptist 15:57.18 16 Nathan Christianson Unattached 16:00.06 17 Jake Schofield Abilene Chri 16:00.60 18 Bobby Zeller Unattached 16:00.80 19 Erik Forrestir Abilene Chri 16:02.35 20 Keith Kotar Unattached 16:08.86 21 Louie Cook OK Baptist 16:15.15 22 Ross Hicks A&M Commerce 16:17.50 23 Marshall Holland Abilene Chri 16:20.50 24 Sam Whelan OK Baptist 16:21.30 25 Alex Kimp A&M Commerce 16:25.08 26 Isac Valdez Angelo State 16:33.15 27 William Moore Unattached 16:33.60 28 Kody Campbell Unattached 16:35.47 -- Gary Duncan Abilene Chri DNF -- Isacc Placencia South Plains DNS -- Brandon Reed Unattached DNS -- Eric Montou UT Arlington DNS -- Bradley Miles Baylor DNS -- Michael Sandoval North Texas DNS -- Brandon White Baylor DNS -- William Pike Abilene Chri DNS -- Douglas Moore TCU DNS

Men 110 Meter Hurdles Evening ======================================================================== Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Wayne Davis II TexAM 13.71 1.5 2 2 Keiron Stewart Texas 13.74 1.5 2 3 Jerome Miller Unattached 13.85 1.5 2 4 Scottie Jones Sam Houston 14.14 1.5 2 5 Jake Wohlford Texas 14.17 1.5 2 6 Jordan Pitts TCU 14.41 1.5 2 7 Romain Martin UT Arlington 14.64 2.2 1 8 Jordan Wehr North Texas 14.76 2.2 1 9 Jonathan Reed Oklahoma City 14.97 2.2 1 10 Airick Johnson OK Baptist 15.05 2.2 1 11 Henry Caster OK Baptist 15.08 2.2 1 12 Darwin Moore North Texas 15.16 2.2 1 -- Matthew Viverette Sam Houston DNF 2.2 1 -- Derik Douglas OK Baptist DNF 1.5 2 -- Gabriel El Hanbli Baylor DNF 2.2 1 -- Renan Palma UT Arlington DNS 1.5 2

Men 110 Meter Hurdles Afternoon ======================================================================== Stadium: % 13.38 1997 Larry Wade, Texas A&M Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Isaac Murphy Texas 14.66 3.3 1 2 Craig Shelton A&M Commerce 15.42 3.3 1 3 Lemuel Adams OK Baptist 15.49 3.3 1 4 Rob Price Unattached 15.55 3.3 1 5 Cyler Matlock Tarleton 15.59 3.3 1 6 Kenny Greaves Texas 15.60 2.7 2 7 Jonathan Todd UT Arlington 15.67 3.3 1 8 Hunter Brook Baylor 15.94 2.7 2 9 Demetrius Holmes A&M Commerce 16.25 2.7 2 10 Cameron Chandler UT Arlington 16.27 2.7 2 -- John Frnka UT Arlington DNS 2.7 2 -- Josh Sigmon Sam Houston DNS 2.7 2 -- William Markert TexAM DNS 3.3 1 -- Jared Huckabee OK Baptist DNS 3.3 1

Men 400 Meter Hurdles Evening =================================================================== Stadium: % 48.98 1989 Winthrop Graham, Texas Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Gabriel El Hanbli Baylor 51.05 2 2 Lane Dennis ERI Athletics 51.19 2 3 Keiron Stewart Texas 51.67 2 4 Chance Casey Baylor 51.78 2 5 Stephen Emere South Plains 52.42 1 6 Steven White North Texas 52.55 2 7 Seth Mabry TexAM 52.93 1 8 Dijan Johnson Texas State 53.14 1 9 Brian Holik Angelo State 53.24 1 10 Lavon Collins TCU 53.35 2 11 Jake Wohlford Texas 53.87 1 12 Jay Newman Sam Houston 53.99 2 13 Kervin Morgan South Plains 55.77 1 -- Jordan Pitts TCU DNS 2

Men 400 Meter Hurdles Afternoon =================================================================== Stadium: % 48.98 1989 Winthrop Graham, Texas Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Tim Johnson TexAM 53.52 1 2 Derik Douglas OK Baptist 54.05 2 3 Seagram Kern OK Baptist 54.32 1 4 Adam Theil Unattached 54.41 2 5 Philip Raaf Baylor 54.43 2 6 Jeremy Devers Oklahoma City 54.95 2 7 Henry Caster OK Baptist 54.96 3 8 Nathaniel Winfrey Oklahoma 55.20 2 9 Michael Gerald South Plains 55.30 3 10 Jeffrey Jones Angelo State 55.36 1 11 Jonathan Todd UT Arlington 55.41 3 12 Terry Lewis Unattached 55.60 1 13 Jeff Smith Tarleton 55.98 1 14 Phillip Gonzalez Angelo State 56.26 2 15 Rob Price Unattached 56.33 2 16 Michael Harbour TexAM 56.42 1 17 Andrew McDowell Abilene Chri 56.53 2 18 Cedric Perry Concordia 56.60 3 19 Daniel Tuttle Texas State 56.67 4 20 Demetrius Holmes A&M Commerce 56.78 3 21 Josh Brudnick Texas 56.97 3 22 Craig Shelton A&M Commerce 57.01 5 23 Marcus Wooten North Texas 57.46 4 24 Bryan McDonald Texas State 57.47 4 25 Steve Farris Texas State 57.80 3 26 Cameron Chandler UT Arlington 57.99 5 27 Airick Johnson OK Baptist 58.26 4 28 Ross Harlan OK Baptist 58.28 1 29 Akeem Jackson A&M Commerce 59.93 4 30 Michael Rasor Abilene Chri 59.95 4 31 Aaron Partridge OK Baptist 1:00.57 5 -- Matthew Viverette Sam Houston DNS 4 -- Kevin Johnson Abilene Chri DNS 3 -- DeLeon Harris Unattached DNS 1

Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================ Stadium: % 8:39.90 1989 Richard Cooper, Arkansas Name Year School Finals ================================================================ 1 Collin Smith Texas 9:35.95 2 Westyn Rosiles Tarleton 9:36.93 3 Neal Ellis OK Baptist 9:49.98 4 Aaron Purser UT Arlington 9:50.85 5 George Stredny TexAM 9:57.74 6 Micah Dettmer TexAM 10:01.33 7 Jonathon Lira South Plains 10:10.26 8 Michael Sandoval North Texas 10:10.36 9 Trevor Martin OK Baptist 10:12.25 10 Taylor Jackson Baylor 10:12.84 11 Jake Rossmango TCU 10:14.37 12 Raymond Mata A&M Commerce 10:20.74 13 Zach Medlin OK Baptist 10:30.70 -- Jake Schofield Abilene Chri DNF -- Michael Burr Unattached DNS -- Jesus Ordaz Texas State DNS -- Patrick Krol Sam Houston DNS -- Michael Morris Texas State DNS

Men 4x100 Meter Relay =================================================================== Stadium: % 38.59 4/18/2009 G.G. Elite TC, G.G. Elite TC J Miller, R Witherspoon, J Wariner, M Rodgers School Finals H# =================================================================== 1 Texas A&M 'A' 38.96 3 1) Tran Howell 2) Gerald Phiri 3) Prezel Hardy, Jr. 4) Demetrius Pinder 2 Texas 'A' 39.45 3 1) Alex Williams 2) Trevante Rhodes 3) Marquise Goodwin 4) DJ Monroe 3 TCU 'A' 39.50 3 1) OJ Stoneham 2) Mark Barnes 3) Mychal Dungey 4) Charles Silmon 4 Abilene Christian 'A' 39.80 3 1) Andrew McDowell 2) Desmond Jackson 3) Lavance Williams 4) Paris Robertson 5 Texas-Arlington 'A' 40.13 3 1) Andrew Pettis 2) Lionel Mungwari 3) Cordero Gray 4) Juan Lewis 6 Texas A&M 'B' 40.60 2 1) Wayne Davis II 2) Julian Reid 3) Michael Bryan 4) Carlyle Roudette 7 Wayland Baptist 'A' 41.19 2 1) Myran Roundtree 2) Jerry-Lee Davis 3) Lee Prevost 4) Caleb McLean 8 Angelo State 'A' 41.36 2 1) Trevor Rogers 2) Ryan Adkins 3) Brian Holik 4) Nick Smith 9 Oklahoma City 'A' 41.39 2 1) Jerome Brooks 2) Randall Hairston 3) John Parks 4) Kianti Gix 10 Sam Houston St. 'A' 41.78 2 1) Henry Jordan III 2) Darryl Hayes 3) Marquis Sneed 4) Matthew Johnson 11 Oklahoma Baptist 'A' 41.83 2 1) Seagram Kern 2) Ethan Mignard 3) Roman Gray 4) Justin Frye 12 Sam Houston St. 'B' 41.89 1 1) Jordan Sampson 2) Jasen Hickman 3) Jarrick Wright 4) Arondo Elias 13 Tarleton State 'A' 42.34 2 1) Jamal Mays 2) Austin Griffin 3) Chase Graf 4) Brandon Lowery 14 Texas-Tyler 'A' 42.44 1 1) Monta Jeffley 2) Dedrick Weathersby 3) Christian Kearney 4) Shane Burk 15 Oklahoma Baptist 'B' 43.01 1 1) Henry Caster 2) Airick Johnson 3) Jared Jackson 4) Derik Douglas -- Baylor 'A' DNF 3 1) Marcus Boyd 2) Whitney Prevost 3) Woodrow Randall 4) Zwede Hewitt -- New Era Sprint Club 'A' DNS 3 -- South Plains 'A' DNS 3 1) Devin Hill 2) Winston McCormack 3) Bralon Taplin 4) Ronson Small

Men 4x440 Yard Relay =================================================================== Stadium: % 3:01.31 1997 Oklahoma, Oklahoma Clarke, McFarlane, Kite, Martin School Finals H# =================================================================== 1 Baylor 'A' 3:07.24 3 1) Zwede Hewitt 2) Whitney Prevost 3) James Gilreath 4) Marcus Boyd 2 Texas 'A' 3:09.69 3 1) Andre Thomas 2) Isaac Murphy 3) Keiron Stewart 4) Danzell Fortson 3 TCU 'A' 3:11.14 3 1) Mychal Dungey 2) Jordan Pitts 3) Jack OBrien 4) Matt Love 4 Oklahoma City 'A' 3:12.26 2 1) Ontorio Shaw 2) Kianti Gix 3) Randall Hairston 4) John Parks 5 Oklahoma Baptist 'A' 3:12.72 2 1) Roman Gray 2) Justin Frye 3) Ethan Mignard 4) Seagram Kern 6 Angelo State 'A' 3:12.99 2 1) Isidro Garcia 2) Terence Holland 3) Brian Holik 4) Robert Thayer 7 Baylor 'B' 3:13.20 2 1) Dennis Scruggs 2) Joe Barb 3) Drew Seale 4) Gabriel El Hanbli 8 Wayland Baptist 'A' 3:13.23 3 1) Jerry-Lee Davis 2) Jarrod Morris 3) Andre Hamilton 4) Caleb McLean 9 North Texas 'A' 3:14.55 3 1) Steven White 2) Justin Flowers 3) Reggie Hayter 4) Clinton Collins 10 Texas A&M 'C' 3:14.68 3 1) Tim Johnson 2) Brett Parker 3) Michael Harbour 4) Carlyle Roudette 11 TAMU-Commerce 'A' 3:16.09 1 1) Terrance Hawkins 2) Albert Sinegal 3) Joel Day 4) Cairo Thornton 12 Sam Houston St. 'B' 3:16.19 1 1) Matthew Johnson 2) Brian Helaire 3) Jesse Martinez 4) Rodney Jones 13 Tarleton State 'A' 3:16.20 1 1) Jordan Larkin 2) Austin Griffin 3) Chase Graf 4) John Morin 14 Wayland Baptist 'B' 3:18.57 1 1) Myran Roundtree 2) Lorenzo Dolphus 3) Lee Prevost 4) Victor Lemay 15 North Texas 'B' 3:19.60 2 1) Johnny Hickman 2) Eddie Lanier 3) Michael Ortiz 4) Marcus Wooten 16 Texas 'B' 3:20.19 2 1) Dereck Dreyer 2) Jake Wohlford 3) Kenny Greaves 4) Mike Quercia 17 Texas A&M 'B' 3:22.27 3 1) Ricky Joyce 2) Ryan Weatherly 3) Justin Chambers 4) Seth Mabry 18 Oklahoma Baptist 'B' 3:23.76 1 1) Rah'Man Byrd 2) Henry Caster 3) Cody Camacho 4) Derik Douglas 19 Oklahoma City 'B' 3:24.82 1 1) Jeremy Devers 2) Jerome Brooks 3) Stevorn Richards 4) Miles Fikes 20 Texas-Arlington 'B' 3:25.69 1 1) Peter Samuels 2) Jonathan Todd 3) Joseph Williams 4) Heinz Schwarzkopf -- Sam Houston St. 'A' DNS 3 1) 2) Jordan Sampson 3) 4) Darryl Hayes -- Texas State 'B' DNS 1 1) Dijan Johnson 2) Shawn Ollievere 3) Jack Petersen 4) Steve Farris -- Texas State 'A' DNS 2 1) Joshua Schmiedehaus 2) James Johnson 3) Brandon Thomas 4) Reginald Reed -- Texas-Arlington 'A' DNS 2 1) Juan Lewis 2) Isiah Clements 3) Romain Martin 4) Anthony Rene

Men High Jump ========================================================================== Prog: 1.80, 1.85, 1.90, 1.95, 2.00, 2.05, 2.10, 2.15 Stadium: % 7-07.25 1994 Charles Austin, Unattached Name Year School Finals ========================================================================== 1 Andra Mason Nike 2.20m 7-02.50 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 2.20 2.25 P P P P P P XXO O XXO XXX 2 Jamal Wilson Texas 2.15m 7-00.50 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 2.20 P P P P P O O O XXX 3 Louis Hedgeman Sam Houston 2.10m 6-10.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 P P P P O PPP XO XXX 4 Cameron Alexander TexAM 2.05m 6-08.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 P P P O O O XXX 5 Bobby Strebeck A&M Commerce J2.05m 6-08.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 P P P O O XXO XXX 6 Chris Randle Concordia J2.05m 6-08.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 P P P O XO XXO XXX 7 Isiah Clements UT Arlington 2.00m 6-06.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 P P P P O XXX 8 Kyle Cash Baylor J2.00m 6-06.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 P P O O XO XXX 9 Tyler Lee TexAM J2.00m 6-06.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 P P P XO XO XXX 10 Landon Sharp Oklahoma 1.95m 6-04.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 P P O O XXX 10 Eron Phillips North Texas 1.95m 6-04.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 P O O O XXX 10 Ryan Adkins Angelo State 1.95m 6-04.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 P P O O XXX 13 Hayden Loudenslager Baylor J1.95m 6-04.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 P P O XXO XXX 13 Tyler Rushing Tarleton J1.95m 6-04.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 P O O XXO XXX 15 Ben Marvin Texas State 1.90m 6-02.75 1.80 1.85 1.90 1.95 O O O XXX 15 Cyler Matlock Tarleton 1.90m 6-02.75 1.80 1.85 1.90 1.95 P O O XXX 17 Dylan Walter Angelo State J1.90m 6-02.75 1.80 1.85 1.90 1.95 O XO XO XXX 18 Hunter Brook Baylor J1.90m 6-02.75 1.80 1.85 1.90 1.95 XXO O XO XXX 19 Lami Asekun Unattached 1.80m 5-10.75 1.80 1.85 1.90 1.95 O P P XXX -- Garrett Robinson Texas State NH 1.80 1.85 1.90 1.95 P P P XXX -- Brandon Waller UT Arlington NH 1.80 XXX -- Mark Slone Angelo State NH 1.80 XXX -- Levi Gates Abilene Chri DNS -- Anthony May II South Plains DNS 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 P P P P P P -- Stormy Smothers South Plains DNS -- Trevor Rogers Angelo State DNS -- Jermaine Jamison North Texas DNS

Men Pole Vault ========================================================================== Prog: 1.85-1.90-1.95-2.00-2.05-2.10-2.15 Stadium: % 18-09.25 1990 Bill Payne, Baylor Name Year School Finals ========================================================================== 1 Logan Cunningham Texas State 5.25m 17-02.75 4.60 4.75 4.90 5.05 5.15 5.25 5.36 P P O XO XO XXO XXX 2 Kenny Greaves Texas 5.15m 16-10.75 4.60 4.75 4.90 5.05 5.15 5.25 P P O XO O XXX 3 Jordan Wehr North Texas 5.05m 16-06.75 4.60 4.75 4.90 5.05 5.15 P P O O XXX 3 Joe Farley Baylor 5.05m 16-06.75 4.60 4.75 4.90 5.05 5.15 P P O O XXX 3 Jeff Rodriguez UT Arlington 5.05m 16-06.75 4.60 4.75 4.90 5.05 5.15 P P O O XXX 3 Mark Thomas Texas 5.05m 16-06.75 4.60 4.75 4.90 5.05 5.15 P P O O XXX 7 Jacob McDonald Angelo State J5.05m 16-06.75 4.60 4.75 4.90 5.05 5.15 P O O XO XXX 8 Andrew Allison Angelo State J5.05m 16-06.75 4.60 4.75 4.90 5.05 5.15 O XO XO XO XXX 9 Raymond Orlando Angelo State 4.90m 16-00.75 4.60 4.75 4.90 5.05 P O O XXX 10 Jeff Lewis OK Baptist J4.90m 16-00.75 4.60 4.75 4.90 5.05 O XO O XXX 11 Kyle Tomasini TexAM J4.90m 16-00.75 4.60 4.75 4.90 5.05 O O XO XXX 12 Landon Ferguson Texas State J4.90m 16-00.75 4.60 4.75 4.90 5.05 P XO XO XXX 13 Dustin Phillips TexAM J4.90m 16-00.75 4.60 4.75 4.90 5.05 P O XXO XXX 14 Colton Sandman TexAM 4.75m 15-07.00 4.60 4.75 4.90 O O XXX 15 Juan Gonzales OK Baptist J4.75m 15-07.00 4.60 4.75 4.90 XO O XXX 16 Hewitt Holmes Angelo State J4.75m 15-07.00 4.60 4.75 4.90 O XO XXX 17 Matthew Johnson Sam Houston J4.75m 15-07.00 4.60 4.75 4.90 XO XO XXX 18 David Gilliland OK Baptist 4.60m 15-01.00 4.60 4.75 XO XXX -- Austin Wooten Abilene Chri NH 4.60 XXX -- Josh Sigmon Sam Houston NH 4.60 XXX -- Chris Bever South Plains NH 4.60 XXX -- Blaine Bassler Unattached NH 4.60 4.75 P XXX -- Ryan Oakes Sam Houston NH 4.60 4.75 P XXX -- Kaleb Shrader TexAM NH 4.60 XXX -- William Markert TexAM NH 4.60 XXX -- Stormy Smothers South Plains DNS -- Michael Piatt UT Arlington DNS

Men Long Jump =============================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 6.40m Stadium: % 26-08.50 1997 Richard Duncan, Texas Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 Artis Edwards Sam Houston 8.12m 4.6 26-07.75 7.48m(2.9) FOUL FOUL FOUL 7.52m(2.1) 8.12m(4.6) 2 Tyron Stewart TexAM 7.94m 1.9 26-00.75 7.90m(3.2) 7.78m(1.9) 7.80m(2.1) 7.92m(3.7) 7.94m(1.9) 7.91m(4.5) 3 Mark Jackson Texas 7.62m 2.2 25-00.00 FOUL 7.30m(1.5) 7.43m(4.0) FOUL 7.62m(2.2) 7.57m(2.3) 4 Lionel Mungwari UT Arlington 7.60m 3.0 24-11.25 FOUL 7.60m(3.0) 7.24m(2.1) 7.35m(4.1) 7.44m(2.8) 7.54m(2.9) 5 Anthony May II South Plains 7.55m 1.0 24-09.25 7.40m(NWI) 7.45m(2.3) 7.03m(1.0) FOUL 7.55m(1.0) FOUL 6 Henry Jordan III Sam Houston J7.55m 4.4 24-09.25 7.44m(2.6) FOUL 7.00m(2.4) 7.16m(2.6) 7.55m(4.4) FOUL 7 Ramon Sparks Abilene Chri 7.35m 2.5 24-01.50 FOUL 7.32m(3.8) FOUL 7.23m(4.2) 7.35m(2.5) FOUL 8 Brandon Waller UT Arlington 7.33m 4.6 24-00.75 6.97m(3.0) 6.94m(2.4) 7.24m(3.6) 6.68m(3.3) FOUL 7.33m(4.6) 9 Emerson Sanders Texas 7.30m 2.9 23-11.50 7.20m(3.9) 7.30m(2.9) 7.30m(3.4) FOUL FOUL 7.13m(1.7) 10 Myran Roundtree Wayland Bapt 7.13m 4.8 23-04.75 FOUL FOUL 7.13m(4.8) 11 Eron Phillips North Texas 7.12m 2.7 23-04.50 FOUL 7.12m(2.7) 6.97m(2.3) 12 Ben Marvin Texas State 7.11m 3.7 23-04.00 6.39m(2.4) 7.11m(3.7) 6.89m(2.6) 13 Isaac Murphy Texas 7.04m 3.4 23-01.25 FOUL 6.80m(3.1) 7.04m(3.4) 14 Ronson Small South Plains 7.03m 3.6 23-00.75 6.71m(3.8) 6.84m(2.8) 7.03m(3.6) 15 Jordan Sampson Sam Houston 7.01m 1.9 23-00.00 7.01m(1.9) 6.85m(3.2) 6.76m(3.0) 16 Eddie Lanier North Texas 6.99m 3.2 22-11.25 FOUL FOUL 6.99m(3.2) 17 Terrance Williams North Texas 6.97m 3.6 22-10.50 FOUL FOUL 6.97m(3.6) 18 Lami Asekun Unattached 6.95m 1.2 22-09.75 6.95m(1.2) 6.94m(2.0) FOUL 19 Romain Martin UT Arlington 6.92m 3.4 22-08.50 FOUL 6.80m(2.7) 6.92m(3.4) 20 Patrick Kimbley UT Arlington 6.89m 3.7 22-07.25 FOUL 6.89m(3.7) FOUL 21 Cameron Parker TCU 6.87m 3.5 22-06.50 FOUL FOUL 6.87m(3.5) 22 Lavance Williams Abilene Chri 6.83m 2.5 22-05.00 6.83m(2.5) 6.63m(3.0) 6.70m(3.1) 23 Gabriel Hilliard UT Arlington 6.80m 2.3 22-03.75 6.79m(3.1) 6.61m(3.1) 6.80m(2.3) -- Karique Stephen Sam Houston FOUL FOUL FOUL FOUL -- Hayden Loudenslager Baylor DNS NWI -- Blaine Bassler Unattached DNS NWI

Men Triple Jump =============================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 12.50m Stadium: % 55-04.25 1989 Edrick Floreal, Arkansas Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 Ramon Sparks Abilene Chri 15.98m 0.5 52-05.25 15.78m(1.4) 13.66m(1.6) FOUL 15.98m(0.5) FOUL FOUL 2 Timothy Jones Abilene Chri 15.55m 3.2 51-00.25 13.95m(1.2) 14.35m(2.8) 14.31m(-0.4) ND(NWI) 13.96m(0.2) 15.55m(3.2) 3 Harris Herbert Unattached 15.27m 0.8 50-01.25 FOUL 14.85m(1.7) ND(NWI) FOUL 15.27m(0.8) 14.78m(0.8) 4 Louis Hedgeman Sam Houston 15.02m 1.5 49-03.50 14.72m(0.6) 14.78m(0.9) FOUL 14.56m(2.6) 15.02m(1.5) 14.62m(0.4) 5 Cameron Alexander TexAM 14.98m 0.6 49-01.75 14.43m(-1.1) 14.66m(-1.4) 14.98m(0.6) 14.15m(-0.3) 14.89m(1.1) FOUL 6 Jarard Bruner Texas 14.94m 0.6 49-00.25 14.60m(-0.1) 14.42m(0.5) 14.94m(0.6) FOUL FOUL 14.90m(2.1) 7 Goldstein Okafor Texas State 14.79m 1.2 48-06.25 14.07m(1.8) 14.59m(1.6) 14.60m(0.4) 14.72m(2.4) 14.56m(1.0) 14.79m(1.2) 8 Olukayodi Owolabi South Plains 14.67m 0.9 48-01.75 13.19m(2.0) 14.34m(1.8) 14.54m(-0.1) 14.59m(1.8) 14.58m(2.6) 14.67m(0.9) -- Lami Asekun Unattached DNS NWI -- Stephen Emere South Plains DNS NWI -- Myran Roundtree Wayland Bapt DNS NWI -- Karique Stephen Sam Houston DNS NWI

Men Shot Put ========================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 12.50m Stadium: % 71-09.50 1986 Randy Barnes, Texas A&M Name Year School Finals ========================================================================== 1 Hayden Baillio Texas 18.54m 60-10.00 18.28m 18.54m 18.54m FOUL FOUL 18.39m 2 Nick Jones Abilene Chri 17.90m 58-08.75 17.90m FOUL FOUL FOUL FOUL 17.51m 3 Alex Adams Unattached 17.87m 58-07.50 17.37m FOUL 16.85m 17.00m FOUL 17.87m 4 Casey Keeter UT Arlington 17.72m 58-01.75 17.22m 17.72m FOUL FOUL FOUL 17.27m 5 Jacob Thormaehlen Texas 17.41m 57-01.50 FOUL 17.41m FOUL FOUL FOUL 16.96m 6 Branko Petrovic UT Arlington 17.27m 56-08.00 FOUL 16.63m FOUL 17.02m 17.27m 16.01m 7 Conrad Aaron Oklahoma 17.24m 56-06.75 15.98m 17.24m 16.29m 17.14m 16.72m 16.83m 8 Jacob Shultz Sam Houston 16.59m 54-05.25 16.59m 15.75m 16.27m FOUL FOUL FOUL 9 Sean Tabor TCU 16.47m 54-00.50 15.75m 16.47m 16.18m FOUL 16.34m 16.47m 10 Brandon Drenon Texas 16.41m 53-10.25 15.64m 15.76m 16.10m 16.41m 16.39m FOUL 11 Will Spence Unattached 16.34m 53-07.50 FOUL 15.68m 16.34m 15.30m FOUL FOUL 12 Mark McCoy South Plains 15.49m 50-10.00 15.49m 14.97m 15.13m 13 Aaron Sirles North Texas 15.44m 50-08.00 15.44m FOUL 15.33m 14 Nicholas Cook TexAM 15.19m 49-10.00 15.19m FOUL 14.56m 15 Nick Alejandro Angelo State 14.99m 49-02.25 13.71m 14.86m 14.99m 16 Marquis Stimpson A&M Commerce 14.82m 48-07.50 14.82m 14.52m 13.66m 17 Hayden Eubanks Tarleton 14.66m 48-01.25 14.66m FOUL FOUL 18 Kenny Odunaiya Tarleton 14.50m 47-07.00 14.50m 14.43m 13.76m 19 Tai Odunaiya Tarleton 13.73m 45-00.50 FOUL FOUL 13.73m 20 Eli Pratt Tarleton 13.13m 43-01.00 13.13m FOUL FOUL 21 Daniel Dia A&M Commerce 12.65m 41-06.00 FOUL 12.54m 12.65m 22 Milo Parsons Abilene Chri 12.29m 40-04.00 FOUL 12.29m ND -- Wade Goode Angelo State DNS -- Bryceton Nichols Abilene Chri DNS -- Preston Sanders Sam Houston DNS -- Charleston Lewis North Texas DNS

Men Discus Throw ========================================================================== Top 9 Collegians to Final Minimum Measurement: 40.50 Stadium: % 201-05 1965 Randy Matson, Texas A&M Name Year School Finals ========================================================================== 1 Nick Jones Abilene Chri 57.46m 188-06 54.97m FOUL FOUL 57.46m FOUL 56.91m 2 Jon Tipton Unattached 56.41m 185-01 56.41m FOUL 54.57m 56.17m FOUL 53.96m 3 Luke Bryant Oklahoma 54.89m 180-01 54.89m 51.55m FOUL FOUL 53.29m 54.65m 4 Brandon Drenon Texas 54.69m 179-05 53.92m FOUL 51.57m FOUL 54.69m 48.96m 5 KP Singh Oklahoma 53.77m 176-05 FOUL 53.77m FOUL 52.43m 52.68m 52.76m 6 Ben Skrla Unattached 53.48m 175-05 41.17m FOUL 50.94m 53.48m 51.48m FOUL 7 Sean Tabor TCU 52.78m 173-02 FOUL 51.68m 52.78m 51.93m 50.92m 50.91m 8 Will Spence Unattached 52.28m 171-06 48.79m 45.86m 49.33m 52.28m FOUL FOUL 9 Blake Jakobson Unattached 51.08m 167-07 49.66m 48.30m 51.08m FOUL FOUL 49.45m 10 Alex Adams Unattached 50.65m 166-02 FOUL FOUL 50.65m FOUL FOUL FOUL 11 Tyler Fleet Abilene Chri 50.45m 165-06 46.98m 47.63m 50.45m FOUL 50.29m FOUL 12 Charleston Lewis North Texas 50.09m 164-04 48.12m FOUL 50.09m 42.43m FOUL 45.10m 13 Hayden Baillio Texas 49.90m 163-08 49.85m FOUL 48.99m FOUL 49.90m FOUL 14 Jacob Shultz Sam Houston 49.10m 161-01 45.58m FOUL 48.87m FOUL 49.10m FOUL 15 Cole Knuth TexAM 48.69m 159-09 FOUL 42.86m 48.69m 16 Jacob Thormaehlen Texas 48.68m 159-08 48.68m FOUL 43.39m 17 Hayden Eubanks Tarleton 48.42m 158-10 48.42m FOUL FOUL 18 Dan Schmidt Texas State 48.36m 158-08 48.36m FOUL 45.25m 19 Casey Keeter UT Arlington 45.62m 149-08 45.62m FOUL 44.56m 20 Keaton Hatch Angelo State 45.05m 147-10 44.41m 45.05m FOUL 21 Branko Petrovic UT Arlington 45.02m 147-08 45.02m FOUL FOUL 22 Aaron Sirles North Texas 44.10m 144-08 FOUL ND 44.10m 23 Andrew Smith North Texas 42.27m 138-08 42.27m ND ND 24 Heath Skelton TCU 42.21m 138-06 42.21m 41.81m FOUL 25 Michael Ohakwe TCU 42.11m 138-02 42.11m FOUL FOUL 26 Bryceton Nichols Abilene Chri 41.89m 137-05 41.06m FOUL 41.89m 27 Daniel Dia A&M Commerce 41.81m 137-02 41.81m FOUL FOUL 28 Nick Alejandro Angelo State 41.74m 136-11 41.74m FOUL 41.18m 29 Mark McCoy South Plains 40.88m 134-01 40.88m FOUL FOUL 30 Brek Christensen Sam Houston 40.86m 134-01 FOUL 40.86m FOUL 31 Aaron Bynum Abilene Chri 40.69m 133-06 40.69m FOUL FOUL -- Chaz Laijas Texas State FOUL FOUL FOUL FOUL -- Romain Martin UT Arlington FOUL FOUL FOUL ND -- Marquis Stimpson A&M Commerce FOUL FOUL FOUL FOUL -- Kenny Greaves Texas FOUL FOUL PASS PASS -- Wade Goode Angelo State DNS -- Isaac Murphy Texas DNS -- Matthew Stark Abilene Chri DNS -- Matt Oliva Texas State DNS -- Preston Sanders Sam Houston DNS -- Sam Humphreys TexAM DNS -- Hunter Brook Baylor DNS

Men Hammer Throw ========================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 40.00m Stadium: % 225-02 2006 Egor Agafanov, Kansas Name Year School Finals ========================================================================== 1 Casey Strong TexAM 60.10m 197-02 58.04m 59.30m 59.91m FOUL 60.10m 59.76m 2 Tyler Fleet Abilene Chri 58.74m 192-08 55.90m 57.27m FOUL 58.55m 58.74m 56.82m 3 Dan Schmidt Texas State 54.19m 177-09 51.26m 51.08m 52.83m 53.00m 54.19m 51.97m 4 Landon Hartwick TexAM 54.02m 177-03 52.39m 50.92m 53.32m 54.02m 51.88m 53.14m 5 Cole Knuth TexAM 53.92m 176-11 53.92m FOUL FOUL 53.32m 52.51m 52.12m 6 Jacob Thormaehlen Texas 52.87m 173-05 52.40m 52.87m FOUL FOUL 52.82m FOUL 7 Holden Mitchell Oklahoma 52.74m 173-00 52.74m 49.76m FOUL FOUL FOUL FOUL 8 Trevor Sealy Sam Houston 51.54m 169-01 FOUL 51.54m FOUL 50.01m FOUL 47.94m 9 Brek Christensen Sam Houston 51.52m 169-00 49.89m 49.37m 51.52m FOUL 50.95m 49.06m 10 Chaz Laijas Texas State 51.22m 168-00 49.50m 50.82m 51.22m 11 Jason Russell Sam Houston 49.94m 163-10 49.94m FOUL 49.18m 12 Nick Alejandro Angelo State 49.23m 161-06 49.23m FOUL FOUL 13 Milo Parsons Abilene Chri 40.78m 133-09 FOUL FOUL 40.78m -- Aaron Bynum Abilene Chri FOUL FOUL FOUL FOUL -- Casey Keeter UT Arlington DNS -- Wade Goode Angelo State DNS -- Matt Oliva Texas State DNS -- Andrew Smith North Texas DNS -- Chris Cralle Sam Houston DNS -- KP Singh Oklahoma DNS -- Charleston Lewis North Texas DNS -- Aaron Sirles North Texas DNS

Men Javelin Throw ========================================================================== Top 9 Collegians to Finals Minimum Mark to Measure: 40.50m Stadium: % 269-11 1989 Patrik Boden, Texas Name Year School Finals ========================================================================== 1 Nick Lyons Baylor 78.39m 257-02 72.04m FOUL 71.65m 75.47m 78.39m 74.60m 2 Jacob McDonald Angelo State 64.35m 211-01 64.28m 64.35m 62.97m 56.69m 63.34m 60.22m 3 Raymond Orlando Angelo State 62.63m 205-06 62.63m FOUL PASS PASS PASS PASS 4 Matthew Johnson Sam Houston 60.43m 198-03 58.20m 58.87m 60.43m 56.27m 56.37m 56.51m 5 Matt Hightower TexAM 57.73m 189-05 55.65m 57.38m 56.56m 54.91m 57.73m 55.10m 6 Branam Yow Unattached 56.51m 185-05 51.66m 53.35m 51.60m 56.51m FOUL 54.35m 7 John Trucilla Texas 54.37m 178-04 52.24m FOUL 54.37m FOUL 53.14m FOUL 8 William Markert TexAM 52.36m 171-09 42.27m 51.88m 52.36m 50.61m 52.24m 52.32m 9 Josh Sigmon Sam Houston 48.87m 160-04 48.63m 44.02m 48.87m FOUL 42.27m 46.39m 10 Bryceton Nichols Abilene Chri 44.80m 147-00 44.80m FOUL FOUL FOUL 43.62m FOUL 11 Hunter Brook Baylor 43.81m 143-09 42.46m ND 43.81m -- Ivan Storic UT Arlington DNS -- Levi Gates Abilene Chri DNS -- Aaron Bynum Abilene Chri DNS -- John Frnka UT Arlington DNS

OU Athletic Sponsors Ad
OU Athletic Sponsors Ad - Whataburger
OU Athletic Sponsors Ad - Riverwind
OU Athletic Sponsors Ad - Patriot Ford
OU Athletic Sponsors Ad - chickfila
OU Athletic Sponsors Ad - Bedlam
OU Athletic Sponsors Ad - Red river
OU Athletic Sponsors Ad - GMC