EP Springtime Invitational -- OU results
Men’s Team Standings -- 1) Texas Tech, 165; 2) Texas A&M, 131; 3) Texas El Paso, 115; 4) New Mexico, 75; 5) Oklahoma, 54
100 Meter -- 5. Josh Scott, 10.72 (w);8. Cory Crosby, 10.94
200 Meter -- 7. Scott, 21.88
400 Meter -- 1. DaBryan Blanton, 47.48; 6. Dwayne Duhaney, 49.44
800 Meter -- 12. Dax Thomas, 2:03.09
1500 Meter -- 8. Jimmy Buchanan, 4:07.13
110 Meter Hurdles -- 5. David Wright, 15.02
400 Meter Hurdles -- 9. Wright, 59.09; 10. Caleb Turner, 59.67
4x400 Meter Relay -- 5 Oklahoma, (Blanton, Duhaney, Smith, Thomas), 3:23.69
High Jump -- 2. Jon McMillian, 7-00.50* (2.15)
Pole Vault -- T-2. Austin Landreth, 17-04.50 * (5.30); 7. Scott Martin, 16-04.75* (5.00); Jacob Williams, NH
Long Jump -- 3. Cory Crosby, 24-05.00 (7.44) (ew); 10. Robert Smith, 17-10.75 (5.45) (w)
Triple Jump -- 1. Cory Crosby, 49-06.50 * (15.10); 3. Rober Smith, 48-05.50 (14.77)

Women’s Team Standings -- 1) Texas Tech, 200.50; 2) Texas A&M, 115.50; 3) Texas El Paso, 85; T-4) Oklahoma and New Mexico, 67
100 Meter -- 6. Ashley Freeman, 12.27; 9. Kelsey Strecker,12.39
200 Meter Dash -- 6. Freeman, 25.63; 7. Strecker, 25.72; 13. Veronica Clayborne, 26.96 (w)
400 Meter -- 2. Laverne Jones, 53.39*; 7. Ashley Johnson, 58.15; 8. Jessica Talton, 58.58; 9. Terrika Warren, 58.67; 10. Elaine Gillmore, 59.96
100 Meter Hurdles -- 3. LaDonna Moore, 14.51 (w); 4. Cicely Williams, 14.55 (w); 7. Clayborne, 15.08 (w) 8. Melissa Shipley, 15.58 (w); 14. Megan Hawkins, 20.33 (w)
400 Meter Hurdles -- 2. Shipley, 1:07.28
4x400 Meter Relay -- 3 Oklahoma, (Gilmore, Johnson, Jones, Warren), 3:54.54
High Jump -- 5. Kelsey Moore, 5-04.25 (1.63); 6. Myria Houlihan, 5-04.25 (1.63); 7. Veronica Clayborne, 5-04.25 (1.63)
Pole Vault -- 1. Leslie Dunlap, 12-07.50* (3.85); 4. Jennifer Plank, 11-05.75 (3.50); 7. Lindsey Bourne, 11-05.75 (3.50)
Long Jump -- 5. Kelsey Strecker, 18-04.25 (5.59) (ew); 7. LaDonna Moore, 17-04.0 (5.28) (w)
Triple Jump -- 2. Lucretia Rimmer, 39-03.75 (11.98)
Shot Put -- 4. Katie Blue, 41-01.50 (12.53)
Discus Throw -- 6. Katie Blue, 136-10 (41.70)
Javelin Throw -- 6. Renea’ Burns, 131-07 (40.12); 8. LaDonna Moore, 121-06 (37.03)

UTA Invitational -- OU results
Men
High Jump -- T-6. Kris Glenn, 6-04.75 (1.95); 10. Dan Strong, 6-00.75 (1.85)
Discus -- 19. Dan Strong, 113-03 (34.52)
1500 -- 6. Blake Culp, 4:04.83
110 HH -- 6. Kennan Johnson, 15.12 (ew)
Javelin -- 7. Cale Drumright, 145-01 (44.22); 8. Strong, 143-07 (43.76)
200 -- 35. Strong, 23.67 (w)
800 -- 3. Salah Hussein, 1:53.86; 4. Jason Coleman, 1:56.37; 5. PhilipCain, 1:57.33

Women
High Jump -- Lauren Duel, NH
3000 -- 1. Jessica Eldridge, 10:07.19; 2. Catherine Odell, 10:13.45; 7. Jackie Dubois, 11:07.51; 12. Shannon Wilson, 12:04.36
100 Hurdles -- 18. Chaundra Allard, 15.39 (ew)
Shot Put -- 14. Allard, 32-11.25 (10.04)
Long Jump -- 23. Allard, 16-00.50 (4.89)
100 -- 30. Tiffani Johnson, 12.83 3.4 (w); 33. Eyang Nyambi, 13.07 (w)
400 -- 17. Natasha Franklin, 61.02
400 IH -- 4. Tiffani Johnson, 65.94; 8. Kirbie Burks, 71.14; 11. Alicia Price, 75.55
200 -- 20. Natasha Franklin, 25.89 (w); 41. Nyambi, 27.63 (w)
800 -- 16. Kristi Cook, 2:22.66; 18. Michelle Thomas, 2:27.15
Pole Vault -- Amy Swan, NH
5000 -- 11. Emily Leonard, 20:00.29
1600-meter relay -- 7. Oklahoma, 3:55.60