Feb. 17, 2001

NORMAN, Okla. - For the second time in three weeks, OU senior Alesha Peel dropped her own career-best time in the 60-meter hurdles to lower to the school record to 8.19. Peel got a great start out of the blocks and led throughout most of the race only to see Nicole Hoxie of Texas slip past her just short of the finish line. Hoxie posted a meet and facility record time of 8.14. Hoxie's time was an NCAA automatic qualifying mark and Peel's time was just .02 off the automatic qualifying time, nearly guaranteeing her a trip to the NCAA Indoor Championships March 9-10.

The race also sets up an interesting rematch next weekend at the Big 12 Indoor Championships.

Hoxie's NCAA automatic time was the only one posted but five provisional marks, including Peel's, were recorded. OU's Michael Westlund won the pole vault with an NCAA provisional mark of 17-4.5.

Other Sooners who picked up victories iinclude Aisha Stringer, who posted a season-best 1:25.54, and Jessica Longfors who posted a 46-0.75 in the shot put.

In all three facility records and six meet records were set on Saturday as teams went through a final tuneup in preparation for conference championships.

The Sooners travel to Lincoln, Neb., next weekend for the fifth annual Big 12 Indoor Track and Field Championship.

SOONER INDOOR
Official Results


Finals WOMEN'S 60 METER DASH

1. Bailey, Aleen, Barton County, 7.28 (Meet record, old record 7.38, Sonia Williams, Barton CC, 2000, Facility record, old record, 7.36, Aleen Bailey, Barton TC, 2001,, 2. Williams, Aleah, Texas, 7.37 (NCAA provisional time), 3. Robinson, Shana, Tulsa, 7.51, 4. White, Lakeesha, Texas 7.53, 6. (tie). Ellis, Chiqueta, Unattached, 7.61 and Hall, Monique, Barton County, 7.61, 8. Aiken, Alyssa, Texas, 7.62, 9. Clark, Ananka, North Texas, 7.71, 10. Moore, LaToya, Barton County, 7.71, 11. Folse, Kelly, North Texas, 7.85, 12. Jones, Felicia, North Texas, 7.97.

Preliminaries WOMEN'S 60 METER DASH Heat 1: 1. Bailey, Aleen, Barton County, 7.38, 2. Robinson, Shana, Tulsa, 7.63, 3. Aiken, Alyssa, Texas 7.73, 4. Folse, Kelly, North Texas, 7.84, 5. Albrow, Adrian, Texas A&M, 7.91, 6. Cohen, Yvonne, Barton County, 8.26. Heat 2: 1. Williams, Aleah, Texas 7.42, 2. Peel, Alesha, Oklahoma, 7.59, 3. Ellis, Chiqueta, Unattached, 7.61, 4. Moore, LaToya, Barton County, 7.76, 5. Clark, Ananka, North Texas, 7.89, 6. Agurs, Latanya, Oral Roberts, 8.30. Heat 3: 1. Hall, Monique, Barton County, 7.65, 2. Hart, Sumiko, North Texas, 8.00, 3. Kimble, Chadna, Oral Roberts, 8.27, 4. Lowe, Abby, Oral Roberts, 8.38. Heat 4: 1. White, Lakeesha, Texas 7.62, 2. Jones, Felicia, North Texas, 7.89, 3. Ahiakwo, Mma, Texas A&M, 8.11, 4. Gingles, Joni, Oral Roberts, 9.01.

Finals WOMEN'S 200 METER DASH 1. Bailey, Aleen, Barton County, 24.10, 2. Ellis, Chiqueta, Unattached, 24.70, 3. Hall, Monique, Barton County, 24.96, 4. Moore, LaToya, Barton County, 25.29, 5. Allen, Camille, Barton County, 25.32, 6. Clark, Ananka, North Texas, 25.63, 7. Williams, Shellene, Barton County, 25.74, 8. Jones, Laverne, Barton County, 25.77, 9. Robinson, Camille, Barton County, 25.78, 10. Pew, Jamie, Central Florida 26.16, 11. Rowe, Cherry, North Texas, 26.34, 12. Albrow, Adrian, Texas A&M, 26.35, 13. Calhoun, Coquina, North Texas, 26.48, 13. Firby, LaTricia, Central Florida 26.48, 15. Kuykendall, Alicia, North Texas, 26.82, 15. Ahiakwo, Mma, Texas A&M, 26.82, 17. Hart, Sumiko, North Texas, 27.35, 18. Jones, Felicia, North Texas, 27.44, 19. Cohen, Yvonne, Barton County, 27.59, 20. Hope, Brianna, Oklahoma, 27.80, - Folse, Kelly, North Texas, DQ.

Finals WOMEN'S 400 METER DASH 1. McIntosh, Raasin, Texas 54.57, 2. Robinson, Moushaumi, Texas 54.90, 3. Jarrett, Tanya, Texas 54.99, 4. Johnson, Nakiya, Texas 55.03, 5. Patterson, Angel, Texas 55.32, 6. Robinson, LaKisha, Oklahoma, 55.36, 7. Williams, Tiffany, Tulsa, 55.42, 8. Downer, Nalyea, Texas 55.43, 9. Staten, Natasha, Texas 57.41, 10. Williams, Shellene, Barton County, 58.10, 11. Allen, Camille, Barton County, 58.39, 12. Jones, Laverne, Barton County, 59.15, 13. Rhymes, Dominique, North Texas, 59.45, 14. Thomas, Lameisa, Oklahoma, 59.62, 15. Rowe, Candace, North Texas, 1:00.11, 16. Jones, Ty, Tulsa, 1:00.37, 17. Sowell, Tomika, Texas A&M, 1:00.74, 18. Yoder, Britt, North Texas, 1:02.52, - Marzetta, Kellie, Central Florida DQ.

Finals WOMEN'S 600 YARD DASH 1. Stringer, Aisha, Oklahoma, 1:25.54, 2. Winston, Tanae, Barton County, 1:27.64, 3. Washington, Erika, North Texas, 1:28.62, 4. Thomas, Michelle, Oklahoma, 1:29.59, 5. O'Bric, Kerry, Unattached, 1:37.16.

Finals WOMEN'S 800 METER RUN (Single digit indicates hand time) 1. Winston, Tanisha, Barton County, 2:12.54, 2. Lindquist, Alexandra, Oklahoma St., 2:12.56, 3. Vullum, Friae, Unattached, 2:14.60, 4. Joannes, Monica, Tulsa, 2:14.65, 5. Danagher, Margaret, Tulsa, 2:15.90, 6. Kofoed, Sara, Oklahoma St., 2:16.79, 7. Gray, Keisha, Barton County, 2:18.17, 8. Thomas, Kim, Oklahoma, 2:21.27, 9. Nilson, Marie, Oklahoma St., 2:21.2, 10. O'Rourke, Kelli, Oklahoma, 2:22.3, 11. Justice, Sara, Oklahoma, 2:25.7, 12. Guisto, Cassandra, Barton County, 2:26.1, 13. Wedel, Amanda, Oklahoma, 2:27.9, 14. Flowers, Carolyn, Oklahoma St., 2:28.0, 15. Loveless, Liz, Tulsa, 2:29.0, 16. DeMotto, Jennifer, Oklahoma, 2:32.4.

Finals WOMEN'S 1 MILE RUN 1. Field, Emily, Texas 4:56.89, 2. Alfheim, Siri, Oklahoma St., 5:05.23, 3. Weltzer, Lisa, Texas 5:10.62, 4. Johnson, April, Tulsa, 5:11.36, 5. Jackson, Zelma, Barton County, 5:15.91, 6. Brown, Janine, Oklahoma St., 5:16.96, 7. Cardenas, Debbie, Tulsa, 5:21.04, 8. Dearman, Alaina, Oklahoma, 5:21.88, 9. Guisto, Cassandra, Barton County, 5:23.06, 10. Webb, Stephanie, Oklahoma, 5:32.79, 11. Orozco, Brandi, North Texas, 5:37.04, 12. Hussar, Corrie, Oklahoma, 5:39.35.

Finals WOMEN'S 3,000 METER RUN 1. Lindquist, Alexandra, Oklahoma, St., 9:57.67, 2. Shedden, Sonja, Central Florida 10:04.32, 3. Jackson, Zelma, Barton County, 10:54.12, 4. Ledford, Jenny, Oklahoma, 10:54.49, 5. Fedick, Joanna, Oklahoma St., 11:08.15, 6. Luksetich, Amanda, Oklahoma, 11:08.86, 7. Holt, Sinead, Oklahoma, 11:19.06, 8. Herron, Camille, Tulsa, 11:19.47, 9. Nutter, Abby, Oklahoma, 11:24.84.

Finals WOMEN'S 60 METER HIGH HURDLES 1. Hoxie, Nicole, Texas 8.14 (Meet record, old record 8.16, Nicole Hoxie, Texas, 2000, Facility record, old record 8.16 by Hoxie, Texas, 2000, NCAA automatic time), 2. Peel, Alesha, Oklahoma, 8.19 (NCAA provisional time), 3. Ohaeri, Christina, Texas A&M, 8.42 (NCAA provisional time), 4. Denby, Nicole, Texas 8.45, 5. Fountain, Hyleas, Barton County, 8.67, 6. Aiken, Alyssa, Texas 8.72, 7. Swaby, Sand, Oklahoma, 8.76, 8. Haughton, Keisha, Barton County, 8.82, 9. Pew, Jamie, Central Florida 8.86, 10. Marzetta, Kellie, Central Florida 8.91, 11. Reimer, Kendra, Texas A&M, 9.31, - Coates, Monica, Barton County, FS

Preliminaries WOMEN'S 60 METER HIGH HURDLES Heat 1: 1. Denby, Nicole, Texas 8.72, 2. Swaby, Sand, Oklahoma, 8.75, 3. Scott, Rhatisha, North Texas, 9.36, 4. Arthun, Laura, Oral Roberts, 9.44, 5. Lowe, Abby, Oral Roberts, 9.62, 6. Haney, Katie, Tulsa, 9.84. Heat 2: 1. Hoxie, Nicole, Texas 8.27, 2. Coates, Monica, Barton County, 8.85, 3. Pew, Jamie, Central Florida 9.00, 4. James, Jamese, Tulsa, 9.07, 5. Waytula, Mary, Oklahoma, 9.56, 6. Fountain, Julia, Barton County, 9.59. Heat 3: 1. Aiken, Alyssa, Texas 8.68, 2. Haughton, Keisha, Barton County, 8.75, 3. Marzetta, Kellie, Central Florida 8.93, 4. Reimer, Kendra, Texas A&M, 9.06, 5. Sams, Elyse, Oral Roberts, 9.07, 6. Costanza, Chasity, North Texas, 9.85. Heat 4: 1. Peel, Alesha, Oklahoma, 8.33, 2. Ohaeri, Christina, Texas A&M, 8.60, 3. Fountain, Hyleas, Barton County, 8.73, 4. Teague, Regan, Texas A&M, 9.27, 5. Richardson, Chantelle, Barton County, 9.29, 6. Allen, Stephanie, North Texas, 9.50.

Finals WOMEN'S 4X440 YARD RELAY 1. Barton County, 3:54.59, 2. Barton County "B" 3:59.51, 3. Oklahoma "B" 4:00.47, 4. Oklahoma 4:00.58.

Finals WOMEN'S HIGH JUMP 1. Fountain, Hyleas, Barton County, 1.76m (5-09.25), 2. Swaby, Sand, Oklahoma, 1.71m (5-07.25), 3. Anderson, Brandy, Oral Roberts, 1.71m (5-07.25), 4. Robinson, Camille, Barton County, 1.66m (5-05.25), 5. Waytula, Mary, Oklahoma, 1.56m (5-01.25), 6. Reimer, Kendra, Texas A&M, 1.46m (4-09.50), - Haney, Katie, Tulsa, NH, - Spencer, Maria, North Texas, NH.

Finals WOMEN'S POLE VAULT 1. Arthun, Laura, Oral Roberts, 3.85m (12-07.50) (NCAA provisional mark), 2. Boren, Erica, Texas A&M, 3.81m (12-06) (NCAA provisional mark), 3. Dunlap, Leslie, Oklahoma, 3.66m (12-0), 4. Harris, Lindsey, Oklahoma, 3.51m (11-06.25), 5. Agurs, Latanya, Oral Roberts, 3.36m (11-00.25), 6. Lillie, Jamie, Unattached, 3.21m (10-06.25), 7. Hollmig, Alissa, Texas A&M, 2.91m (9-06.50), 8. Anderson, Brandy, Oral Roberts, 2.76m (9-00.50), - Yoder, Britt, North Texas, NH, - Brown, Desiree, Oklahoma St., NH, - Costanza, Chasity, North Texas, NH, - Hardin, Juli, Texas A&M, NH, - Komarek, Rachel, Barton County, NH, - Kowalk, Kalie, Oral Roberts, NH.

Finals WOMEN'S LONG JUMP 1. Heath, Angel, Barton County, 5.87m (19-03.25), 2. Crenshaw, Adrienne, Texas 5.70m (18-08.50), 3. Richardson, Chantelle, Barton County, 5.51m (18-01), 4. Austin, Shayla, Oklahoma, 5.47m (17-11.50), 5. Robinson, Camille, Barton County, 5.43m (17-09.75), 6. Firby, LaTricia, Central Florida 5.37m (17-07.50), 7. Cates, Taylor, Unattached, 5.30m (17-04.75), 8. Fountain, Hyleas, Barton County, 5.28m (17-04), 9. Rowe, Candace, North Texas, 5.21m (17-01.25), 10. Yoder, Britt, North Texas, 5.16m (16-11.25), 11. Teague, Regan, Texas A&M, 5.07m (16-07.75), 12. Haney, Katie, Tulsa, 5.07m (16-07.75), 13. Reimer, Kendra, Texas A&M, 4.85m (15-11).

Finals WOMEN'S TRIPLE JUMP 1. Richardson, Chantelle, Barton County, 12.27m (40-03.25), 2. Firby, LaTricia, Central Florida, 12.07m (39-07.25), 3. Owusu, Jaclyn, Texas 11.65m (38-02.75), 4. Dixon, Kayon, Oral Roberts, 11.45m (37-06.75), - Teague, Regan, Texas A&M, FOUL.

Finals WOMEN'S SHOT PUT 1. Longfors, Jessica, Oklahoma, 14.04m (46-00.75), 2. Cotton, LaQuanda, Barton County, 13.96m (45-09.75), 3. Crystal, Megan, Oklahoma, 13.82m (45-04.25), 4. O'Bric, Kerry, Unattached, 12.85m (42-02), 5. Bailey, Michelle, Oral Roberts, 12.84m (42-01.50), 6. Crowl, Tiffany, Oral Roberts, 12.37m (40-07), 7. Taylor, Latrecia, North Texas, 12.25m (40-02.25), 8. Reimer, Kendra, Texas A&M, 11.89m (39-00.25), 9. Pew, Jamie, Central Florida 11.56m (37-11.25), 10. Morris, Margot, North Texas, 11.35m (37-03).

Finals WOMEN'S WEIGHT THROW 1. Cotton, LaQuanda, Barton County, 16.15m (53-0), 2. Bailey, Michelle, Oral Roberts, 13.95m (45-09.25), 3. Crowl, Tiffany, Oral Roberts, 12.54m (41-01.75), 4. Taylor, Latrecia, North Texas, 9.10m (29-10.25), 5. Morris, Margot, North Texas, 8.70m (28-06.50).

Finals MEN'S 60 METER DASH 1. Gardner, Tre, Unattached, 6.72 (ties meet record, set by Terence Newman, Kansas State, 2000), 2. Baker, Kevin, Arkansas, 6.74, 3. Laird, Duriel, Barton County, 6.82, 4. George, L'eron, Oklahoma, 6.88, 5. James, Michael, Barton County, 6.89, 6. Monteque, Kevin, Oral Roberts, 6.91, 7. Jones, Edwin, Oklahoma, 6.92, 8. Gibson, Aubri, Barton County, 6.92, 9. Woodson, Detrion, North Texas, 6.94, 10. Stoker, Chas, Texas A&M, 6.96, 11. Simpson, Shelldon, Barton County, 7.15, 12. Owens, Lawrence, SW Christian 7.38. . Preliminaries MEN'S 60 METER DASH Heat 1: 1. Gardner, Tre, Unattached, 6.72, 2. O'Neal, Chandun, Arkansas, 7.06, 3. Huff, Raymond, SW Christian 7.12, 4. Simpson, Shelldon, Barton County, 7.21, Powell, Donovan, Unattached, DQ. Heat 2: 1. George, L'eron, Oklahoma, 6.88, 2. Stoker, Chas, Texas A&M, 7.00, 3. Pitts, Rodney, Barton County, 7.08, 4. Chance, Rashad, Barton County, 7.10, 5. Smith, Remarcus, North Texas, 7.22. Heat 3: 1. Baker, Kevin, Arkansas, 6.85, 2. James, Michael, Barton County, 6.91, 3. Jones, Robert, North Texas, 7.11, 3. Brown, Damon, Oral Roberts, 7.11, 5. Conkling, Justin, Oklahoma, 7.25, 6. Johnson, Reggie, Oral Roberts, 7.33. Heat 4: 1. Monteque, Kevin, Oral Roberts, 6.94, 2. Woodson, Detrion, North Texas, 6.99, 3. Gibson, Aubri, Barton County, 7.00, 4. Hewitt, Maurice, Barton County, 7.11, 5. Richardson, Lawrence, Unattached, 7.18. Heat 5: 1. Laird, Duriel, Barton County, 6.90, 2. Jones, Edwin, Oklahoma, 6.96, 3. Owens, Lawrence, SW Christian 7.02, 4. Busse, Wolfgang, Tulsa, 7.42, 5. Szafarz, Sean, Tulsa, 7.44.

Finals MEN'S 200 METER DASH 1. Young, Kendrick, Unattached, 21.59, 2. Glover, Sam, Arkansas, 21.95, 3. Whittaker, Gerard, Barton County, 22.11, 4. Norris, Levar, Barton County, 22.17, 5. Gibson, Aubri, Barton County, 22.24, 6. James, Michael, Barton County, 22.28,7. Davis, Derron, Tulsa, 22.36, 8. Griffiths, Dean, SW Christian 22.37, 9. O'Neal, Chandun, Arkansas, 22.38, 10. Owens, Lawrence, SW Christian 22.39, 11. Laird, Duriel, Barton County, 22.46, 12. Turner, David, Unattached, 22.51, 13. Stoker, Chas, Texas A&M, 22.52, 14. Woodson, Detrion, North Texas, 22.53, 15. Richardson, Lawrence, Unattached, 22.55, 16. Pitts, Rodney, Barton County, 22.66, 17. Pinnock, Chris, Barton County, 22.72, 18. Huff, Raymond, SW Christian 22.76, 19. Clay, Norman, Barton County, 22.81, 20. Boatwright, Terrance, North Texas, 22.88, 21. Hewitt, Maurice, Barton County, 22.95, 22. Mallam, Manny, North Texas, 23.00, 23. Krebs, Michael, North Texas, 23.02, 24. Jones, Robert, North Texas, 23.03, 25. Riley, Jerry, SW Christian 23.06, 26. Williams, Kory, North Texas, 23.08, 27. Marsh, Dedrick, Oral Roberts, 23.13, 28. Chance, Rashad, Barton County, 23.17, 29. Adkinson, Ranard, SW Christian 23.39, 30. Busse, Wolfgang, Tulsa, 23.71, 30. Howard, Kevin, North Texas, 23.71, 32. Scott, Donray, SW Christian 23.90, 33. Szafarz, Sean, Tulsa, 24.92, - Williams, Carlton, SW Christian DQ, - Roland, Jason, Tulsa, DQ.

Finals MEN'S 400 METER DASH 1. Young, Kendrick, Unattached, 48.02, 2. Ewers, Anthony, Barton County, 48.51, 3. Buhl, Jonte, Texas A&M, 49.04, 4. Baker, Kevin, Arkansas, 49.11, 5. Harvey, Raoul, Oklahoma, 49.12, 6. Brown, Omar, OU Alumni 49.13, 6. Cox, Arthur, North Texas, 49.13, 8. Buckner, Chris, Barton County, 49.22, 9. Johnson, Greg, Tulsa, 49.52, 9. Alvaranga, Taj, Barton County, 49.52, 11. Davis, Laneford, Barton County 49.62, 12. Turner, David, Unattached, 49.66, 13. Griffiths, Dean, SW Christian 49.86, 14. Crabbe, Andrew, Oklahoma, 49.92, 15. McCullough, Shawn, Tulsa, 50.86, 16. Adkinson, Ranard, SW Christian 51.30, 17. Riley, Jerry, SW Christian 51.54, 18. Scott, Donray, SW Christian 51.90, 19. Flores, Luke, Unattached, 52.44, 20. Williams, Carlton, SW Christian 52.63, 21. Carson, Dwayne, Oral Roberts, 52.83.

Finals MEN'S 600 YARD RUN 1. McAshan, Travis, Texas A&M, 1:12.86, 2. Bridges, Maurice, Barton County, 1:14.12, 3. Sparks, Derek, Tulsa, 1:14.27, 4. Clay, Norman, Barton County, 1:15.51, 5. Smith, Gearie, Barton County, 1:15.52, 6. Hickman, Chris, Barton County, 1:15.62, 7. Arnold, Quentin, North Texas, 1:16.64.

Finals MEN'S 800 METER RUN 1. Colenso, Clyde, Unattached, 1:50.35, 2. Davidson, Graham, SMU 1:52.04, 3. Morgan, Jason, Barton County, 1:52.17, 4. Erwin, Brian, Tulsa, 1:52.42, 5. Washington, Moses, Oklahoma, 1:52.58, 6. Lowery, Trayvis, Barton County, 1:53.48, 7. Hamer, Gary, Unattached, 1:53.61, 8. Phillips, David, Barton County, 1:58.50, 9. Roy, Lonnie, North Texas, 1:59.07, 10. Sullivan, Colby, Barton County, 1:59.68, 11. Sauvageau, Tom, Texas A&M, 1:59.75, 12. Bennett, Kyle, Oklahoma, 2:00.12, 13. Stephenson, Brian, North Texas, 2:00.21, 14. Fletcher, John, North Texas, 2:00.76, 15. Rimpel, Justin, Tulsa, 2:00.86, 16. Freeman, Anthony, Barton County, 2:00.92, 17. Griffin, Nick, Tulsa, 2:02.69, 18. Helaire, Chip, Oklahoma, 2:02.85.

Finals MEN'S 1 MILE RUN 1. Hamer, Gary, Unattached, 4:16.81, 2. Adam, Abdi, Barton County, 4:19.66, 3. Arrizon, Carlos, Barton County, 4:25.77, 4. Wincher, Maurice, Unattached, 4:28.60, 5. Orozco, Ben, Tulsa, 4:28.75, 6. Cambell, Josh, North Texas, 4:29.48, 7. Smith, Jeremiah, Oklahoma, 4:32.55, 8. Rose, Cecil, Oklahoma, 4:33.41, 9. Stephens, Freddie, Oklahoma, 4:36.25, 10. Bevins, Michael, North Texas, 4:36.33, 11. Moseby, Josh, Tulsa, 4:36.99.

Finals MEN'S 3,000 METER RUN 1. Chapa, Edmond, North Texas, 8:34.54, 2. Ndachi, Paul, Unattached, 8:35.83, 3. Adam, Abdi, Barton County, 8:43.32, 4. Arrizon, Carlos, Barton County, 8:49.20, 5. Varga, Karoly, Oral Roberts, 9:11.67, 6. Hutchausen, Karl, North Texas, 9:30.27, - Baker, Brian, Unattached, DNF, - Kaley, Sean, Unattached, DNF.

Finals MEN'S 60 METER HIGH HURDLES 1. Pinnock, Chris, Barton County, 7.79 (Meet record, old record 7.97, Michael Smith, Baylor, 2000, Facility record, old record 7.83 by Kris Allen, Texas A&M, 2001), 2. Ramzy, Bashir, Texas A&M, 7.81 (NCAA provisional mark), 3. Scott, Joey, Oklahoma, 7.98, 4. Mills, Mike, Texas A&M, 8.00, 5. Jackson, Eddie, Arkansas, 8.00, 6. Whittaker, Gerard, Barton County 8.05, 7. Bean, Laboris, Oklahoma, 8.05, 8. Retzold, Franz, Oral Roberts, 8.07, 9. Lightfoot, Sean, Arkansas, 8.17, 10. Lusk, Jonas, Oklahoma, 8.22, 11. Mallam, Manny, North Texas, 8.24. Glover, Sam, Arkansas, FS.

Preliminaries MEN'S 60 METER HIGH HURDLES Heat 1: 1. Glover, Sam, Arkansas, 8.08, 2. Mills, Mike, Texas A&M, 8.14, 3. Jackson, Eddie, Arkansas, 8.20, 4. Smith, Remarcus, North Texas, 9.58, - Clarke, Ryan, Oklahoma, FS. Heat 2: 1. Pinnock, Chris, Barton County, 7.88, 2. Bean, LaBoris, Oklahoma, 8.23, 3. Perry, Falanzo, Unattached, 8.43, 4. Vaughn, Branon, Tulsa, 8.59, 5. Haskins, Andrew, Oklahoma, 8.61. Heat 3: 1. Scott, Joey, Oklahoma, 7.97, 2. Mallam, Manny, North Texas, 8.22, 3. Hickman, Chris, Barton County, 8.29, 4. Bridges, Maurice, Barton County, 8.47. Heat 4: 1. Ramzy, Bashir, Texas A&M, 7.87 (NCAA provisional mark), 2. Retzold, Franz, Oral Roberts, 8.10, 3. Lusk, Jonas, Oklahoma, 8.15, 4. Steele, Brontez, Oklahoma, 8.49, Williams, Kory, North Texas, DNF. Heat 5: 1. Whittaker, Gerard, Barton County, 8.22, 1. Lightfoot, Sean, Arkansas, 8.22, 3. Smith, Calvin, North Texas, 8.26, 4. Garrison, Willie, Oral Roberts, 8.42, 5. Maloy, Jason, Oklahoma, 8.67.

Finals MEN'S 4X440 YARD RELAY 1. Barton County "C" 3:19.46, 2. Barton County, "B" 3:19.79, 3. Oklahoma, 3:20.30, 4. Unattached, 3:21.27, 5. Barton County 3:22.60, 6. Oklahoma "B" 3:32.12.

Finals MEN'S HIGH JUMP 1. Neale, Alfred, Barton County, 2.09m (6-10.25), 2. Jordan, Robert, Barton County, 2.04m (6-08.25), 2. Butler, Joe, Oklahoma, 2.04m (6-08.25), 4. Grein, Andrew, Unattached, 1.94m (6-04.25), 5. Moss, Mark, Oklahoma, 1.94m (6-04.25), 6. Glenn, Kris, Oklahoma, 1.89m (6-02.25), 6. Jiles, Kevin, North Texas, 1.89m (6-02.25), - Bowers, Justin, North Texas, NH.

Finals MEN'S POLE VAULT 1. Westlund, Mike, Oklahoma, 5.30m (17-04.50) [NCAA provisional mark], 2. Nance, John, Texas A&M, 5.15m (16-10.75), 3. McDonald, Richard, Texas A&M, 5.15m (16-10.75), 4. Chisum, Ben, Unattached, 5.15m (16-10.75), 5. Watson, Russell, Unattached, 5.00m (16-04.75), 5. Jessup, Jon, Princeton, 5.00m (16-04.75), 7. Schaefer, Shawn, Oral Roberts, 5.00m (16-04.75), 8. Smith, Tyson, Oral Roberts, 5.00m (16-04.75), 9. Hanna, Robin, Unattached, 5.00m (16-04.75), 10. Reinders, Todd, Texas A&M, 4.85m (15-11), 10. Kirkconnell, Evan, Arkansas, 4.85m (15-11), 12. Thornhill, Thor, Texas A&M, 4.70m (15-05), 12. Jorgenson, Blake, Arkansas, 4.70m (15-05), 12. Brown, P.J., Arkansas, 4.70m (15-05), 12. Sutton, Justin, Texas A&M, 4.70m (15-05), 16. Kocurek, Ryan, North Texas, 4.40m (14-05.25), 17. Conkling, Justin, Oklahoma, 4.25m (13-11.25), - Hanna, Kurt, Unattached, NH, - Flores, Luke, Unattached, NH, - Harlan, Jerome, Oral Roberts, NH, - Mordecai, Chris, North Texas, NH, - Walters, Chad, Texas A&M, NH.

Finals MEN'S LONG JUMP 1. Dilworth, Kevin, Unattached, 7.77m (25-06) [Meet record, old record 24-5, Ralston Verlack, Wichita State, 1999], 2. Simon, LeJuan, Barton County, 7.40m (24-03.50), 3. Moffitt, John, Barton County, 7.35m (24-01.50), 4. Ramzy, Bashir, Texas A&M, 7.31m (23-11.75), 5. Smith, Richard, Arkansas, 7.20m (23-07.50), 6. Yeldell, Greg, Unattached, 7.12m (23-04.50), 7. Wyatt, Jason, Texas A&M, 7.10m (23-03.50), 8. Sands, Levon, Barton County, 7.02m (23-00.50), 9. Washington, Ramon, Arkansas, 6.95m (22-09.75), 10. Smith, Anderson, Texas A&M, 6.89m (22-07.25), 11. Shepherd, Gerald, North Texas, 6.88m (22-07), 12. Robinson, Maurice, Arkansas, 6.73m (22-01), 13. Frempong, Elvin, Oklahoma, 6.48m (21-03.25), 14. Bowers, Justin, North Texas, 6.08m (19-11.50), 15. Casey, James, Oral Roberts, 5.95m (19-06.25), - Miller, Jory, Oral Roberts, FOUL, - Mills, Mike, Texas A&M, FOUL.

Finals MEN'S TRIPLE JUMP 1. Wellman, Brian, Unattached, 16.44m (53-11.25), 2. Yeldell, Greg, Unattached, 15.97m (52-04.75), 3. Ward, Jason, Arkansas, 15.40m (50-06.25), 4. Simon, LeJuan, Barton County, 15.02m (49-03.50), 5. Smith, Richard, Arkansas, 14.42m (47-03.75), 6. Benton, Losta, North Texas, 13.99m (45-10.75), 7. Moffitt, John, Barton County, 13.93m (45-08.50), - Brabham, Devon, Oklahoma, FOUL, - Smith, Anderson, Texas A&M, FOUL, - Robinson, Maurice, Arkansas, FOUL.

Finals MEN'S SHOT PUT 1. Clavelle, Marcus, Unattached, 19.55m (64-01.75) [Meet record, old record 51-11, Derrick Fletcher, Baylor, 1998], 2. LaPoint, Jerry, Barton County, 15.66m (51-04.50), 3. Carrothers, Jerome, North Texas, 15.25m (50-00.50), 4. Bookout, Kyle, Oklahoma, 15.20m (49-10.50), 5. Snider, Anthony, Barton County, 15.14m (49-08.25), 6. Anderson, Tommie, Unattached, 13.98m (45-10.50), 7. Hale, Brian, Tulsa, 10.16m (33-04).

Finals MEN'S WEIGHT THROW 1. LaPoint, Jerry, Barton County, 16.66m (54-08), 2. Snider, Anthony, Barton County, 16.28m (53-05), 3. Carrothers, Jerome, North Texas, 11.78m (38-07.75).