Feb. 3, 2001

NORMAN, Okla. - OU seniors Alesha Peel set a school record and lowered her NCAA provisional qualifying time in the 60-meter hurdles with a 8.23 to win the event in the inaugural J.D. Martin Invitational Saturday at the Mosier Indoor Center. The mark ranks as one of the top times in the conference in the event to date. Peel also finished sixth in the 200-meter dash with a 25.24.

The meet was added to the Sooner schedule to honor the long-time former Sooner track and field coach. Martin coached the Sooners for 33 years and coached 22 national champions in his tenure. A former Sooner pole vaulter, Martin's entire career was at the University of Oklahoma. Martin retired from OU following the 1997 season. He led Sooner teams to top five NCAA finishes six times and two Big Eight titles. He served as a coach for the 1987 U.S. Olympic Festival and was meet director for three NCAA Indoor Championships and the 1989 U.S. Olympic Festival. He has coached Olympic medalists including gold-medal winner Jason Rouser in the 1996 games.

Senior Bambi Carson improved her NCAA provisional qualifying mark in the shot put to 51-8.25 and set a facility record in the process. The throw marked the second consecutive week for Carson throw better than 50 feet. Her first career 50-plus toss came last week at Arkansas. She broke a facility mark of 50-9.25 by Amber Crumbo of Arkansas in 2000.

Other Sooner winners included Staneshia Bell, who doubled in the 60- and 200-meter dash, L'eron George, who won the 200, Ernest Lewis, who took the 400, Moses Washington, who cruised to victory in the 600-yard run, and Joey Scott, who won the 60-meter hurdles. The Sooners finished first and second in the women's 200-meter dash (with Bell and Jimyria Hicks) and the women's shot put (with Carson and Megan Crystal).

SMU weight throwers Libor Charfreitag and Florence Ezeh and Mesut Yavis of Arkansas State in the long jump recorded NCAA Automatic qualifying marks.

Yavis also won the men's 60-meter dash. In addition to Peel and Carson, three other NCAA provisional marks were posted in the meet.

OU will travel to the two-day Iowa State Invitational next weekend before returning to Norman to host the Sooner Indoor, the final indoor home meet of the season.

J.D. Martin Invitational
Saturday Feb 3, 2001
[All Winning Marks are Meet Records since this is the inaugural J.D. Martin Invitational]

Finals WOMEN'S 60 METER DASH
1. Staneshia Bell, Oklahoma, 7.47, 2. Shana Robinson, Tulsa, 7.54, 3. Carla Christian, Arkansas St., 7.59, 4. Jimyria Hicks, Oklahoma, 7.63, 5. Tonette Dyer, Louisiana-Monroe, 7.69, 6. Carla Hanson, Tulsa, 7.73.

Prelims WOMEN'S 60 METER DASH
Heat 1: 1. Jimyria Hicks, Oklahoma, 7.67, 2. Tonette Dyer, Louisiana-Monroe, 7.75, 3. Matilda Baker, Northwestern, 7.76, 4. Ashley Green, SMU, 8.03, 5. Ashley Hardcastle, Louisiana-Monroe, 8.27.

Heat 2: 1. Staneshia Bell, Oklahoma, 7.58, 2. Carla Christian, Arkansas St., 7.73, 3. Dayna McMillen, New Mexico, 7.85, 4. Mary John-Williams, Tulsa, 7.95, 5. Kerri Thomas, Northwestern, 8.38.

Heat 3: 1. Kim Pouncy, Northwestern, 7.76, 2. Erica Casnave, Northwestern, 7.97, 3. Sande' Swabe, Oklahoma, 7.97, 4. Kelly Rigler, Arkansas St., 8.21.

Heat 4: 1. Shana Robinson, Tulsa, 7.58, 2. Carla Hanson, Tulsa, 7.74, 3. Camille Pouncy, Northwestern, 7.77, 4. Sabrina Crockett, Northwestern, 7.82, 5. Isabel Rossouw, SMU, 7.99, 6. Diana Nikitina, SMU, 8.30.

Heat 5: 1. Janel Hayes, Oklahoma, 7.77, 2. Antra Higgins, SMU, 8.24.

Finals WOMEN'S 200 METER DASH
1. Staneshia Bell, Oklahoma, 24.61, 2. Jimyria Hicks, Oklahoma, 24.76, 3. Tracey Ball, SMU, 24.96, 4. Camille Pouncy, Northwestern, 25.11, 5. Carla Christian, Arkansas St., 25.16, 6. Alesha Peel, Oklahoma, 25.24, 7. Sabrina Crockett, Northwestern, 25.29, 8. Kim, Pouncy, Northwestern, 25.33, 9. Isabel Rossouw, SMU, 25.60, 10. Arline Smith, New Mexico, 25.64, 11. Matilda Baker, Northwestern, 25.94, 12. Erica Casnave, Northwestern, 26.17, 13. Brittany LittleJohn, Northwestern, 26.58, 14. Kelly Rigler, Arkansas St., 26.91, 15. Ryneshia Rankin, Arkansas St., 27.18, 16. Dayna McMillen, New Mexico, 27.21, 17. Kerri Thomas, Northwestern, 27.40, 18. Ashley Cantwell, Oklahoma, 28.12, 19. Arianna Wertheim, Oklahoma, 29.82, - Tonette Dyer, Louisiana-Monroe, DQ.

Finals WOMEN'S 400 METER DASH
1. Tracey Ball, SMU, 56.16, 2. Wendy McFarlane, Tulsa, 56.23, 3. Jamese James, Tulsa, 57.34, 4. Lameisa Thomas, Oklahoma, 59.15, 5. Iris Nwokolo, Louisiana-Monroe, 1:00.34, 6. Chasity Summerville, Northwestern, 1:00.34, 7. Isabel Rossouw, SMU, 1:00.66, 8. Shavsha Johnson, SMU, 1:01.54, 9. Ryneshia Rankin, Arkansas St., 1:02.04, 10. Tomisha Edwards, Arkansas St., 1:03.13.

Finals WOMEN'S 600 YARD DASH

1. Tiffaney Williams, Tulsa, 1:22.34, 2. Monica Joannes, Tulsa, 1:24.55, 3. Aisha Stringer, Oklahoma, 1:26.33, 4. Ty Jones, Tulsa, 1:27.22, 5. Katia Solovieva, Arkansas St., 1:27.61, 6. April Johnson, Tulsa, 1:28.07, 7. Monica Christofferson, New Mexico, 1:29.68, 8. Lakisha Robinson, Oklahoma, 1:29.94, 9. Kelli O'Rourke, Oklahoma, 1:30.25, 10. Ashley Hogg, Arkansas St., 1:30.57, 11. Sara Justice, Oklahoma, 1:31.12, 12. Andrea Montoya, New Mexico, 1:33.26, 13. Felicia DeVargas, New Mexico, 1:33.31, 14. Penny Lord, New Mexico, 1:34.43.

Finals WOMEN'S 800 METER RUN
1. Miriam Masekova, SMU, 2:16.50, 2. Alaina Dearman, Oklahoma, 2:20.00, 3. Ashley Kincade, Northwestern, 2:21.54, 4. Kim Thomas, Oklahoma, 2:22.75, 5. Amanda Wedel, Oklahoma, 2:25.56, 6. Wendy Reid, Arkansas St., 2:25.80, 7. Krisdlyn Scott, Louisiana-Monroe, 2:29.81, 8. Jill Schenk, Northwestern, 2:30.10, 9. Carrie Norton, Northwestern, 2:30.13, 10. Hannah Radzinski, New Mexico, 2:30.25, 11. Margaret Danagher, Tulsa, 2:31.40, 12. Liz Loveless, Tulsa, 2:31.70, 13. Lataya Johnson, Louisiana-Monroe, 2:32.18, 14. Crystal Lomax, New Mexico, 2:33.63, 15. Christy Stark, Northwestern, 2:33.80, 16. Sarah Gonzalas, New Mexico, 2:38.72, 17. Kristen Jefferson, Louisiana-Monroe, 2:40.26.

Finals WOMEN'S 3,000 METER RUN

1. Lauren Clobridge, Louisiana-Monroe, 10:56.91, 2. Yolandi Buitendag, SMU, 11:06.39, 3. Stephanie Webb, Oklahoma, 11:08.23, 4. Rebecca Cristman, Arkansas St., 11:10.35, 5. Jenny Ledford, Oklahoma, 11:23.42, 6. Taryn Stuart, Arkansas St., 11:25.16, 7. Abby Nutter, Oklahoma, 11:28.23, 8. Sinead Holt, Oklahoma, 11:34.30, 9. Crystal Munsinger, Northwestern, 11:50.86, 10. Lacy Fletcher, Northwestern, 12:15.53.

Finals WOMEN'S 1 MILE RUN
1. Margaret Danagher, Tulsa, 5:08.01, 2. Sarah Haskins, Tulsa, 5:18.23, 3. Debbie Cardenas, Tulsa, 5:19.06, 4. Yolandi Buitendag, SMU, 5:23.34, 5. Lauren Clobridge, Louisiana-Monroe, 5:26.24, 6. Charlotte Sanderson, Tulsa, 5:26.99, 7. Hannah Radzinski, New Mexico, 5:30.88, 8. Kristen Jefferson, Louisiana-Monroe, 5:31.55, 9. Rebecca Cristman, Arkansas St., 5:32.41, 10. Taryn Stuart, Arkansas St., 5:32.68, 11. Lacy Fletcher, Northwestern, 5:32.82, 12. Sarah Gonzalas, New Mexico, 5:34.61, 13. Crystal Lomax, New Mexico, 5:36.67, 14. Corrie Hussar, Oklahoma, 5:37.40, 15. Jill Schenk, Northwestern, 5:42.43, 16. Christy Stark, Northwestern, 5:51.52.

Finals WOMEN'S 60 METER HIGH HURDLES
1. Alesha Peel, Oklahoma, 8.23 [NCAA Provisional Qualifying mark, OU school record, old record 8.32 by Peel, 2000], 2. Brittany LittleJohn, Northwestern, 9.01, 3. Karen Sari, New Mexico, 9.10, 4. Jamese James, Tulsa, 9.33, 5. Kisha Smith, New Mexico, 9.44, - Kyla Shoemake, Nike Int DNF.

Prelims WOMEN'S 60 METER HIGH HURDLES
Heat 1: 1. Kyla Shoemake, Nike Int 8.51, 2. Karen Sari, New Mexico, 9.15, 3. Kisha Smith, New Mexico, 9.70, 4. Kerri Thomas, Northwestern, 9.86, 5. Katie Haney, Tulsa, 10.37. Heat 2: 1. Jerri Harris, Northwestern, 9.99, 2. Katherine Callahan, New Mexico, 10.12, 3. Stephanie Skinner, Louisiana-Monroe, 12.12. Heat 3: 1. Alesha Peel, Oklahoma, 8.53, 2. Brittany LittleJohn, Northwestern, 9.00, 3. Jamese James, Tulsa, 9.11, 4. Chantalle Neilson, Arkansas St., 9.96.

WOMEN'S 4X440 YARD RELAY
1. Tulsa, 3:46.10, 2. Oklahoma, 3:52.69, 3. Northwestern, 4:00.51, 4. Oklahoma "B", 4:03.67, 5. New Mexico, 4:05.11, 6. SMU, 4:09.45, 7. Tulsa "B", 4:10.08, 8. Arkansas St., 4:11.92, 9. Louisiana-Monroe, 4:13.55, 10. Northwestern "B", 4:15.02.

Finals WOMEN'S HIGH JUMP
1. Edith Montgomery, Arkansas St., 1.73m (5-08), 2. Elena Semyonova, Arkansas St., 1.68m (5-06), 3. Christin Carter, Northwestern, 1.68m (5-06), 4. Jacqueline Canton, Northwestern, 1.68m (5-06), 5. Sande' Swabe, Oklahoma, 1.68m (5-06), 6. Stephanie Skinner, Louisiana-Monroe, 1.63m (5-04.25), 7. Oksana Kosyachenko, Arkansas St., 1.63m (5-04.25), 8. Mary Waytula, Oklahoma, 1.58m (5-02.25), 8. Danielle Moss, Northwestern, 1.58m (5-02.25), 8. Katherine Callahan, New Mexico, 1.58m (5-02.25), 11. Erin Johnson, New Mexico, 1.58m (5-02.25), 12. Hillary Willrodt, Louisiana-Monroe, 1.53m (5-00.25), 13. Betina Fontenot, Louisiana-Monroe, 1.48m (4-10.25), 13. Katie Haney, Tulsa, 1.48m (4-10.25).

Finals WOMEN'S POLE VAULT
1. Michelle Legatt, Arkansas St., 3.91m (12-10) [NCAA Provisional Qualifying Mark], 2. Leslie Dunlap, Oklahoma, 3.71m (12-02), 3. Sara Gresham, Arkansas St., 3.71m, (12-02), 4. Lindsey Harris, Oklahoma, 3.41m (11-02.25), 5. Carolina Geissler, New Mexico, 3.26m (10-08.25), 6. Kristy Coffman, Louisiana-Monroe, 2.96m (9-08.50), 7. Susie Roberts, Louisiana-Monroe, 2.51m (8-02.75).

Finals WOMEN'S LONG JUMP
1. Lavada Hill, SMU, 5.88m (19-03.50), 2. Janel Hayes, Oklahoma, 5.87m (19-03.25), 3. Karen Sari, New Mexico, 5.70m (18-08.50), 4. Stephanie Sowell, Northwestern, 5.62m (18-05.25), 5. Edith Montgomery, Arkansas St., 5.51m (18-01), 6. Shayla Austin, Oklahoma, 5.47m (17-11.50), 7. Diana Nikitina, SMU, 5.44m (17-10.25), 8. Sabrina Crockett, Northwestern, 5.43m (17-09.75), 9. Monique Harris, New Mexico, 5.39m (17-08.25), 10. Oksana Kosyachenko, Arkansas St., 5.34m (17-06.25), 11. Gail Miller, Louisiana-Monroe, 5.21m (17-01.25), 12. Elena Semyonova, Arkansas St., 5.18m (17-0), 13. Katie Haney, Tulsa, 5.02m (16-05.75), 14. Ashley Hogg, Arkansas St., 4.88m (16-00.25), 15. Mary John-Williams, Tulsa, 4.74m (15-06.75), 16. Betina Fontenot, Louisiana-Monroe, 4.56m (14-11.50), 16. Ashley Green, SMU, 4.56m (14-11.50), 18. Ashley Cantwell, Oklahoma, 4.55m (14-11.25), - Donna Vaughn, Louisiana-Monroe, FOUL.

Finals WOMEN'S TRIPLE JUMP
1. Detrich Clariette, Unattached 12.58m (41-03.25), 2. Monique Harris, New Mexico, 12.35m (40-06.25), 3. Jacqueline Canton, Northwestern, 12.01m (39-05), 4. Stephanie Sowell, Northwestern, 11.97m (39-03.25), 5. Oksana Kosyachenko, Arkansas St., 11.66m, (38-03.25), 6. Elena Semyonova, Arkansas St., 11.64m (38-02.25), 7. Shayla Austin, Oklahoma, 10.82m (35-06), 8. Ashley Hogg, Arkansas St., 10.79m (35-05), 9. Katie Haney, Tulsa, 10.66m (34-11.75), 10. Betina Fontenot, Louisiana-Monroe, 10.18m (33-04.75).

Finals WOMEN'S SHOT PUT
1. Bambi Carson, Oklahoma, 15.75m (51-08.25) [NCAA Provisional Qualifying Mark, facility record, old record 50-9.25 by Amber Crumbo, Arkansas, 2000], 2. Megan Crystal, Oklahoma, 13.56m (44-06), 3. Jessica Longfors, Oklahoma, 13.49m, (44-03.25), 4. Lianne Coombe, SMU, 13.18m (43-03), 5. Stephanie Harmon, Northwestern, 13.07m (42-10.75), 6. Jenny Webster, Arkansas, St. 12.65m (41-06), 7. Tanika Wynn, Louisiana-Monroe, 12.17m (39-11.25), 8. Bobbi Hall, New Mexico, 11.97m (39-03.25), 9. Andrea Brigman, New Mexico, 10.57m (34-08.25), 10. Tiffany Brown, SMU, 9.12m (29-11.25), 11. Jessica Hughes, SMU, 7.54m (24-09).

Finals WOMEN'S WEIGHT THROW
1. Florence Ezeh, SMU, 20.39m (66-10.75) [NCAA Automatic Qualifying mark Mark], 2. Nancy Guillen, SMU, 16.94m (55-07), 3. Lianne Coombe, SMU, 16.46m (54-0), 4. Eva Charfreitagova, SMU, 15.10m (49-06.50), 5. Paige Ellerbe, Louisiana-Monroe, 13.30m (43-07.75), 6. Jenny Webster, Arkansas St., 13.07m (42-10.75).

Finals MEN'S 60 METER DASH
1. Mesut Yavis, Arkansas St., 6.88, 2. Eric Louis, Northwestern, 6.88, 3. L'eron George, Oklahoma, 6.95, 4. Herbert Jones, Northwestern, 6.96, 5. Jerome Butler, Louisiana-Monroe, 6.97, 6. Elvin Frempong, Oklahoma, 6.99.

Prelims MEN'S 60 METER DASH
Heat 1: 1. Elvin Frempong, Oklahoma, 6.96, 2. Trey Runnels, Tulsa, 7.01, 3. Kelvin Sherrod, Northwestern, 7.11. Heat 2: 1. L'Eron George, Oklahoma, 6.93, 2. Herbert Jones, Northwestern, 6.94, 3. Merrick Woodard, Tulsa, 7.02, 4. Joe Grimes, Arkansas St., 7.03, 5. John Floyd, Louisiana-Monroe, 7.10, 6. Sean Smith, Louisiana-Monroe, 7.45. Heat 3: 1. Eric Louis, Northwestern, 6.97, 2. Floyd Pierre, Northwestern, 6.97, 3. Larry Davis, New Mexico, 6.97, 4. Edwin Jones, Oklahoma, 7.03, 5. Kevin Garrett, SMU, 7.04, 6. Paul Stephens, Northwestern, 7.24. Heat 4: 1. Dee Dee Overton, Louisiana-Monroe, 7.07, 2. Ryan Clarke, Oklahoma, 7.12, 3. Courtney Joiner, Louisiana-Monroe, 7.15, 4. Kyle Soper, New Mexico, 7.20, 5. Josh Foster, Arkansas St., 7.24, 6. Geoff Bennet, New Mexico, 7.49. Heat 5: 1. Jerome Butler, Louisiana-Monroe, 6.92, 2. Robert Etheridge, Northwestern, 7.20, 3. Greg Cole, Arkansas St., 7.23, 4. Sean Szafarz, Tulsa, 7.60. Heat 6: 1. Mesut Yavis, Arkansas St., 6.88, 2. John Nance, New Mexico, 7.18, 3. Rob Caston, New Mexico, 7.18, 4. Jacob Fehler, Arkansas St., 7.27, 5. Larry Green, Arkansas St., 7.40, 6. Wolfgang Busse, Tulsa, 7.44.

Finals MEN'S 200 METER DASH
1. L'eron George, Oklahoma, 22.01, 2. Larry Davis, New Mexico, 22.09, 3. Eric Louis, Northwestern, 22.40, 3. Trey Runnels, Tulsa, 22.40, 5. Jerome Butler, Louisiana-Monroe, 22.57, 6. Jason Champagne, Northwestern, 22.64, 7. Herbert Jones, Northwestern, 22.68, 8. Jason Roland, Tulsa, 22.90, 9. John Floyd, Louisiana-Monroe, 22.93, 10. Greg Cole, Arkansas St., 22.97, 11. Kyle Soper, New Mexico, 22.98, 12. Robert Etheridge, Northwestern, 23.01, 12. Courtney Joiner, Louisiana-Monroe, 23.01, 14. Merrick Woodard, Tulsa, 23.09, 15. Joe Grimes, Arkansas St., 23.21, 16. Rob Caston, New Mexico, 23.30, 17. John Nance, New Mexico, 23.46, 18. Paul Stephens, Northwestern, 23.54, 19. Wolfgang Busse, Tulsa, 23.92, 20. Sean Szafarz, Tulsa, 24.14, 21. Geoff Bennet, New Mexico, 24.51, - Josh Foster, Arkansas St., FS, - Dee Dee Overton, Louisiana-Monroe, DQ, - Kelvin Sherrod, Northwestern, DQ, - Floyd Pierre, Northwestern, DQ.

Finals MEN'S 400 METER DASH
1. Ernest Lewis, Oklahoma, 47.94, 2. Ian Stewart, New Mexico, 49.25, 3. Derron Davis, Tulsa, 49.26, 4. Rodger Witt, Louisiana-Monroe, 49.56, 5. Justin Wolfe, Northwestern, 49.87, 6. Brontez Steele, Oklahoma, 51.08, 7. Voight Thornton, New Mexico, 51.30, 8. Dee Dee Overton, Louisiana-Monroe, 51.81, 9. Dan Taradash, New Mexico, 51.93, 10. Drew Kexel, New Mexico, 52.02, 11. Chris Garafola, New Mexico, 52.42, 12. Andrew, Crabbe, Oklahoma, 53.80, 13. Ryan Clarke, Oklahoma, 55.60, 14. Seamus Quillinan, SMU, 56.53, - Montrell Wells, Louisiana-Monroe, DNF, - Cory Bell, Northwestern, DQ.

Finals MEN'S 600 YARD DASH
1. Moses Washington, Oklahoma, 1:10.82, 2. Greg Johnson, Tulsa, 1:12.52, 3. Brian Erwin, Tulsa, 1:12.88, 4. Shawn McCullough, Tulsa, 1:13.07, 5. Darrell Brew, Louisiana-Monroe, 1:14.07, 6. Nick Lott, New Mexico, 1:14.32, 7. Branon Vaughan, Tulsa, 1:15.30, 8. Joe Lopez, New Mexico, 1:16.04, 9. Chip Helaire, Oklahoma, 1:16.95, 10. Justin Conkling, Oklahoma, 1:18.23, 11. Jason Richardson, New Mexico, 1:23.62, 12. Jason Paulson, New Mexico, 1:24.06, - Delarris Ingram, Arkansas St., DQ.

Finals MEN'S 800 METER RUN
1. Lukas Musil, SMU, 1:54.08, 2. Jeremiah Smith, Oklahoma, 1:55.26, 3. Alex Henvey, SMU, 1:55.61, 4. Benji Jones, Louisiana-Monroe, 1:56.31, 5. Brandon Rock, Unattached 1:57.06, 6. Derek Sparks, Tulsa, 1:57.65, 7. Shawn Watts, Unattached 1:57.77, 8. Brendan Maas, New Mexico, 1:59.33, 9. Bryan Heidaker, Arkansas St., 2:00.08, 10. Nick Lovelady, Louisiana-Monroe, 2:00.52, 11. John Santana, SMU, 2:01.63, 12. Kyle Bennett, Oklahoma, 2:04.02, 13. Sean Flaherty, New Mexico, 2:04.13, 14. Ben Ortega, New Mexico, 2:04.74, 15. Nick Griffin, Tulsa, 2:05.94, 16. Patrick Hamilton, Louisiana-Monroe, 2:06.83, 17. Ryan Garcia, New Mexico, 2:06.99, 18. Freddie Stephens, Oklahoma, 2:07.31, 19. Damond Vigil, New Mexico, 2:08.94, 20. C.J. Lesher, Northwestern, 2:13.47.

Finals MEN'S 3,000 METER RUN
1. Phillip Fanning, Louisiana-Monroe, 8:57.77, 2. Jonah Chelimo, Northwestern, 8:59.61, 3. Steve Greenwill, SMU, 9:01.73, 4. Josh Moseby, Tulsa, 9:24.67, 5. Brian Agee, Arkansas St., 9:35.47, 6. Danon O'Kelly, Northwestern, 9:39.86, 7. Matt Mizell, New Mexico, 9:40.76, 8. Chris Rogers, New Mexico, 9:45.77.

Finals MEN'S 1 MILE RUN
1. Seth Borley, Arkansas St., 4:15.21, 2. David Gerych, SMU, 4:17.87, 3. Jared Christianson, Tulsa, 4:19.77, 4. Dalibor Balgac, SMU, 4:20.59, 5. Justin Rempel, Tulsa, 4:21.57, 6. Hector Andujo, Northwestern, 4:23.81, 7. Chris Verheul, Louisiana-Monroe, 4:25.18, 8. Ben Ortega, New Mexico, 4:27.41, 9. Sean Flaherty, New Mexico, 4:27.61, 10. Ben Orozco, Tulsa, 4:28.64, 11. Brendan Maas, New Mexico, 4:30.63, 12. Abraham Ekal, SMU, 4:31.07, 13. Chris Orrell, New Mexico, 4:32.23, 14. Cecil Rose, Oklahoma, 4:36.82, 15. Brian Agee, Arkansas St., 4:37.69, 16. Marco Deleon, SMU, 4:37.71, 17. Ryan Garcia, New Mexico, 4:40.66, 18. Freddie Stephens, Oklahoma, 4:40.81, 19. Brandon Kissack, Oklahoma, 4:41.20, 20. Patrick Hamilton, Louisiana-Monroe, 4:42.16, 21. Matt Mizell, New Mexico, 4:46.57, 22. Chris Rogers, New Mexico, 4:52.14, - Collin O'Reilly, Louisiana-Monroe, DNF.

Finals MEN'S 60 METER HIGH HURDLES
1. Joey Scott, Oklahoma, 7.97, 2. Jason Hinton, Arkansas St., 8.32, 3. Tyler Priest, Northwestern, 8.46, 4. Jason Maloy, Oklahoma, 8.46, 5. Brontez Steele, Oklahoma, 8.47, 6. Andrew Haskins, Oklahoma, 8.53.

Prelims MEN'S 60 METER HIGH HURDLES
Heat 1: 1. Joey Scott, Oklahoma, 8.01, 2. Paul Papillion, Northwestern, 8.63. Heat 2: 1. Jason Hinton, Arkansas St., 8.25, 2. Jason Maloy, Oklahoma, 8.50, 3. Andrew Haskins, Oklahoma, 8.60, 4. Brontez Steele, Oklahoma, 8.61, 5. Freddie Harrison, Northwestern, 8.71, - Larry Green, Arkansas St., FS. Heat 3: 1. Tyler Priest, Northwestern, 8.59, 2. Matt Bishop, New Mexico, 8.63, 3. Justin Massey, New Mexico, 8.64, 4. Branon Vaughan, Tulsa, 8.65, 5. Sean Smith, Louisiana-Monroe, 8.77.

Finals MEN'S 4X440 YARD RELAY
1. OU Alumni 3:15.16, 2. Oklahoma, 3:16.13, 3. Louisiana-Monroe, 3:21.31, 4. New Mexico, 3:21.39, 5. Tulsa, 3:22.22, 6. Tulsa "B", 3:22.47, 7. Arkansas St., 3:27.91, 8. New Mexico "B", 3:27.96, 9. Arkansas St. "B", 3:28.88, 10. SMU "B", 3:29.14, 11. Northwestern, 3:32.71, Oklahoma "B" DNF.

Finals MEN'S HIGH JUMP
1. Jason Krueger, Tulsa, 2.08m (6-09.75), 2. Joe Butler, Oklahoma, 2.03m (6-08), 3. Mark Moss, Oklahoma, 1.93m (6-04), 4. Cedric Scott, Northwestern, 1.88m (6-02), - William Green, Northwestern, NH.

Finals MEN'S POLE VAULT
1. Kurt Hanna, Unattached 5.45m (17-10.50), 2. Brad Tyler, Arkansas St., 5.35m (17-06.50) [NCAA Provisional Qualifying mark], 3. Mike Westlund, Oklahoma, 5.20m,(17-00.75), 4. Brett Corlett, Oklahoma, 5.20m (17-00.75), 5. Russel Watson, Unattached 5.05m (16-06.75), 6. Gustavo Rehder, Arkansas St., 4.90m (16-00.75), 7. Robin Hanna, Unattached 4.90m (16-00.75), 8. Jeb Gooding, Arkansas St., 4.60m (15-01), 9. Ben Winter, Southern Naz 4.45m (14-07.25), 9. Paul Martello, New Mexico, 4.45m (14-07.25), 11. Justin Conkling, Oklahoma, 4.30m (14-01.25), 12. Jimmy Boyd, Louisiana-Monroe, 4.00m (13-01.50), 12. Jason Alvarado, New Mexico, 4.00m (13-01.50), 12. Dallas Smith, New Mexico, 4.00m (13-01.50), 12. Michael Smith, New Mexico, 4.00m (13-01.50), 12. Jacob Fehler, Arkansas St., 4.00m (13-01.50), - Gordon Sasser, Unattached NH, - Liang Bahn, New Mexico, NH.

Finals MEN'S LONG JUMP
1. Mesut Yavis, Arkansas St., 7.89m (25-10.75) [NCAA Automatic Qualifying mark Mark], 2. Robert Howard, Nike Int 7.51m (24-07.75), 3. Jason Hinton, Arkansas St., 7.24m, (23-09), 4. Tyson Dillard, Northwestern, 7.18m (23-06.75), 5. Cedric Scott, Northwestern, 6.67m (21-10.75), 6. William Green, Northwestern, 6.55m (21-06), 7. Merrick Woodard, Tulsa, 6.49m (21-03.50), 8. Terry LoFrese, Arkansas St., 6.31m (20-08.50), 9. Tyler Priest, Northwestern, 6.29m (20-07.75), - Elvin Frempong, Oklahoma, FOUL, - Robert Etheridge, Northwestern, FOUL

Finals MEN'S TRIPLE JUMP
1. Robert Howard, Nike Int 16.21m (53-02.25), 2. Brandon Craven, Unattached 15.96m (52-04.50), 3. Tyson Dillard, Northwestern, 15.30m (50-02.50), 4. David Williams, Northwestern, 14.79m (48-06.25), 5. Cedric Scott, Northwestern, 14.27m (46-10), - Devon Brabham, Oklahoma, FOUL, - William Green, Northwestern, FOUL.

Finals MEN'S SHOT PUT
1. Janus Robberts, SMU, 19.51m (64-00.25) [NCAA Provisional Qualifying mark], 2. Andrey Borodkin, SMU, 17.88m (58-08), 3. Mark Simmons, SMU, 16.43m (53-11), 4. Peter Mitsides, SMU, 15.51m (50-10.75), 5. Roy Locks, Northwestern, 15.31m (50-02.75), 6. Chris Jones, Northwestern, 15.29m (50-02), 7. Danny Allen, Northwestern, 15.23m (49-11.75), 8. Brandon Rodriquez, Arkansas St., 14.87m (48-09.50), 9. Gene Tennison, Northwestern, 14.46m (47-05.25), 10. William Budro, Northwestern, 14.30m (46-11), 11. Kyle Bookout, Oklahoma, 14.07m (46-02), 12. Jordan Parker, New Mexico, 13.47m (44-02.50), 13. Terry LoFrese, Arkansas St., 12.46m (40-10.50), 14. Morris Mitchell, Louisiana-Monroe, 12.25m (40-02.25), 15. Candon Powell, Arkansas St., 11.88m (38-11.75), 16. Paul Papillion, Northwestern, 11.34m (37-02.50), 17. James Lyle, New Mexico, 10.77m (35-04), 18. Brian Hale, Tulsa, 10.66m (34-11.75).

Finals MEN'S WEIGHT THROW
1. Libor Charfreitag, SMU, 21.95m (72-00.25) [NCAA Automatic Qualifying mark], 2. Peter Mitsides, SMU, 16.64m (54-07.25), 3. Brandon Rodriquez, Arkansas St., 13.26m, (43-06), 4. Candon Powell, Arkansas St., 12.61m (41-04.50).